Hosting Paketlerinde Ücretsiz Domain Kayıt/Transfer Turhost.com

Joomla 4 hakkında bilmeniz gereken her şey

Joomla! 3.8.1 birkaç gün önce serbest bırakıldı. Joomla! kesinlikle bu büyük güncellemeler ile Joomla 4'e ilerliyor. Adım adım Joomla! 4 şekil alıyor ve hepimiz bu konuda çok heyecanlıyız. Ayrıca, Joomla! 4'ün nasıl geliştiğini hepimiz merak ediyoruz. Joomla! 4'le gelen şeyler nelerdir, Joomla! 4'te olması gerekenler veya Joomla! 4'ten bekleyebileceğiniz daha fazla şeyler. İşte tüm bunları tartışmaya ve merakınızı gidermeye çalışacağız.

Yol haritası

Joomla! 4'e doğru yürüyüş, Joomla! 3.8 sürümünden itibaren başladı. Sahneye 3.9 sürümüyle çıkacak. Bu önemli güncellemelerin her ikisi de Joomla! 4'ün yolculuğunu kolaylaştırmak için bazı önemli özellikler ve geliştirmeler içerecektir.

Joomla! 3.8

Michael Babker ve gönüllüler ekibi sayesinde Joomla! 3.8, 19 Eylül 2017'de serbest bırakıldı. Joomla! 3.8, Joomla! 4 ile uyumlu hale getirirken uzantı geliştiricilerin işlerini kolaylaştırmak için bir Joomla! 4 uyumluluk katmanı ile birlikte geliyor.

Joomla! 3.9

Joomla! 3.9, Joomla! 4'ün hazırlanmasından sonra serbest bırakılacak. Joomla! 3.9, başlangıçta, kolay geçiş yapmak için Joomla! 4.0'ın geliştirme dallarından gelen API değişikliklerinin tüm arka portlarını içeren bir şekilde serbest bırakılacak. 3.9'un temel özelliği Joomla! 3.8 gibi Joomla! 4 uyumluluk katmanıdır.

George Wilson, Joomla! 3.9'un başrol oyuncusu ve aynı zamanda Joomla! 4'ün başrol oyuncusudur.

Joomla! 4 Ana özellikleri

Bunlar Joomla! 4'ün temel özelliklerinden bazılarıdır.

 • Bootstrap 4'e dayalı yeni geliştirilmiş çekirdek UI.
 • Daha fazla Joomla! Framework paketi kullanımı.
 • Yeniden oluşturulmuş olay yönetim sistemi.
 • Küresel bağımlılık yönetimi/enjeksiyonu için bir servis kabına giriş.
 • Kod tabanı Mootools kaldırılıyor. JQuery hala kullanılabilir, ancak temelde değil.
 • Framework agnostic web bileşenlerinin tanıtılması.
 • Daha hızlı sayfa yükleme süresi.
 • Yeni medya yöneticisi.
 • MVC katman iyileştirmeleri.
 • Yeni ön uç şablonu Aurora.
 • Yeni arka plan şablonu Atum.

(Kaynak: Resmi Joomla! web sitesi)

 

Şimdiye kadar görünen Joomla! 4

Joomla! 4 gelişimi hızlı çalışıyor ve sürekli büyük değişiklikler geliyor. Şimdiye kadarki oluşumu ile görünen Joomla! 4, tanıtım için erken görünse de, bazı özelliklerini tanıtmaya devam edelim.

Yeni giriş sayfası

Resim: Joomla! 4 yeni giriş sayfası.

 

Yeni arka uç yönetim paneli

Resim: Joomla! 4 yeni yönetici paneli.

 

Bildirim paneli

Resim: Joomla! 4 yeni bildirim paneli.

 

Marka yeni medya yöneticisi

Resim: Joomla! 4 yepyeni medya yöneticisi.

 

Makale düzenleme arayüzü

Resim: Joomla! 4 makale düzenleme arayüzü.

 

Modüller sayfası

Resim: Joomla! 4 yeni modül sayfası.

 

Genel yapılandırma sayfası

Resim: Joomla! 4 genel yapılandırma sayfası.

 

Aurora ilk bakış: Joomla! 4 ön yüz şablonu

Resim: Aurora, Joomla! 4 ön uç şablonu.

 

Bazı sorular

Sitenizin uyumluluğu ve diğer birçok sorunla ilgili aklınıza gelen bazı sorular olabilir. Şimdi olası sorularınızın bazılarına cevaplar bulalım.

 

Peki ya sistemi güncelleyemiyorsam?

Daha önce de belirtildiği gibi, Joomla! 4'ün gelişim aşaması Joomla! 3.8 sürümünden hazırlanmıştır. Kolay geçiş ve uyumluluk süreci, Joomla! 4'ün odak noktasıdır. Ayrıca Joomla! 3.9 iki yıl boyunca desteklenecektir. Joomla! 4'ün 2018'de piyasaya sürüleceğini varsayarsak, sitelerinizi Joomla! 3.x serisinde çalışması neredeyse iki yıl alacaktır. Ancak sonunda, sitelerinizi, desteklenen en son teknolojilerle birlikte en son sürüme güncellemeniz çok önemlidir.

 

Niye PHP 7'e geçmeliyim?

Kullanıcı istatistiklerine göre, PHP 7 üzerinde çalışan web sitelerinin sayısı artıyor. Ve PHP 5.5 veya daha önceki sürümlerde çalışan sitelerin sayısı hızla azalıyor. Üstelik Joomla! 4 gelecek sürümdür. Bu nedenle, en iyi deneyimi sağlamak için en iyi teknolojileri benimsemek harika bir fikirdir.

 

Peki niye bekleyelim. Hadi geleceğe ellerimizi uzatalım.

Bu neredeyse Joomla! 4'ün temel görünümüdür. Joomla! 4 ekibi, heyecan verici gelişmeleri sürekli olarak tanıtmaktadır. Yani bizim gibi, inanılmaz Joomla! 4'ü yakalamak için sabırsız olduğunuzu biliyorum, en istikrarlı ve kararlı sürümün için serbest bırakılması umalım.

Bir hesabınız yok mu? Şimdi Üye Ol!

Hesabınıza giriş yapın