Hosting Paketlerinde Ücretsiz Domain Kayıt/Transfer Turhost.com

Ziyaretçisi Yüksek Siteler İçin Sunucu Önerileri

Yüksek bir ziyaretçi kapasitesine sahipseniz ve web siteniz ziyaretçilerin geldiği sırada yavaşlıyorsa hosting paketinden çıkmanız gerekir. Hosting paketlerinin üstü olan sunucular hakkında çok fazla bilginiz yok ise nelere dikkat etmeniz gerektiğini bu yazıda öğrenebilirsiniz. Tamamen kendinize ait bir fiziksel sunucu sahibi olmak istemez misiniz? Tüm fonksiyonları ve kaynakları sonuna kadar kullanabileceğiniz ve istediğiniz gibi özelleştirebildiğiniz hizmetler hakkında sizlere tavsiyeler sağlayacağım. Bu sağlayacağım bilgiler ile sunucu kiralaması yaparken dikkat etmeniz gereken unsurları bilerek hareket ediyor olacaksınız. Sırayla başlayalım.

Sunucu Kiralama Nedir?

Sunucu kiralamak, veri merkezlerinde barındırılan sunuculardan birini tamamiyle kiralamaktadır. Sunucu hizmetleri bildiğiniz gibi satın alınabilmesi kolay olmayan ürünlerdir. Bundan dolayı satın alma gücü olmayan kişiler için kullanacakları kapasiteye ve kullanım periyoduna göre kiralamalar yapabilmektedir.

Kiralama yaptığınız sunucunu sizin dışınızda kimse müdahale edemez ve bilgi güvenliği açısından her hangi bir kişiye bilerek vermediğiniz sürece kimse şifrenizi bilemez. Çalıştığınız firmada ki teknik ekip dahi şifrenizi bilmeyecek ve müdahale edemeyecektir. Bundan dolayı tüm kaynakların kişiye ait olduğu ve güvenlikli bir yapıya sahip olan hizmetlerin kiralanmasına, sunucu kiralama denebilir.

Sunucu Kiralama ile Sunucu Barındırma Arasında ki Fark Nedir?

Sunucu kiralama hakkında bilgilendirmeleri üst kısımda belirtmiştim, şimdi sunucu barındırma hakkında kısaca bilgi verelim. Sunucu barındırma, sahip olduğunuz sunucuları veri merkezlerinde uygun koşullar içerisinde barındırmasıdır. Sunucunuz için ayrılan kafes, elektrik, internet ve soğutma işlemleri ile en iyi şekilde hizmet verilir.

Sunucu Kiralamada Dikkat Etmeniz Gerekenler

7/24 Kesintisiz Hizmet : Kiralama yaptığınız firmanın bulunduğu veri merkezi konumunu ve alt yapısını öğrenmeniz önemlidir. Bu cihazlar 7/24 hizmet verdiği için elektrik kesintisi gibi veya internet kesintisi gibi basit kesintilerin sık yaşanmadığı bir firmayı tercih etmeye özen gösterin.

İnternet Hattı : Sunucunuzun anlık işlemlerde daha hızlı indirme - yükleme yapabilmesi için internet hattının sağlam olması gerekir. Özellikle paylaştıracağınız için bu hattı birçok site kullanacağı için yoğun koşullar altında hatta problem yaşanmamalı. Tercihlerinizi sunucularını internet alt yapısının Türk telekom gibi internet omurgasında barındırmasından yana yapabilirsiniz. Hız ve kesintiden taviz vermeden hizmet almanız önemlidir.

Yeni Nesil Kaynaklar : Kiraladığınız cihazın yeni nesil olmasına dikkat edin. Unutmayın bu sunucular yoğun siteler veya çoklu reseller hosting olarak kullanılacak cihazlardır. Bu cihazlarda eski ve düşük kaynakların olması bir seviyeden sonra sitelerin yavaşlamasına neden olabilir. Bundan dolayı kaliteli SSD diskli sunucu hizmetlerini tercih etmenizi öneririm.

Ortam Koşulları : Sunucular standart dışında çok fazla ısıya maruz kaldıkları için bunları soğutmak için bir alt yapının olması şarttır. Sunucuların ferah bir ortamda kendilerini yanacak seviye getirmeyecek şekilde çalışması önemlidir. Unutmayın ısınması yavaşlık sağlar. Sunucuya giden internet hattı ve elektrik hattının sunucuda kesintiye sebep olmayacak şekilde olmalıdır. Yetersiz voltaj veya arızalı kablolar kullanılmamalıdır. Sunucu sağlığı ve devamlılığı için kiralama öncesi bu soruları kesinlikle firmaya yöneltin. Tercihlerinizi cevaplara göre tercih edin.

Hosting / Domain Turhost.com

Bir hesabınız yok mu? Şimdi Üye Ol!

Hesabınıza giriş yapın