Bootstrap Nedir?

Bootstrap Nedir?

Bootstrap açık kaynak kodlu, yani ücretsiz bir kütüphanedir. Bootstrap sayesinde hem masaüstü bilgisayarlar hem de mobil cihazlar için uygun tasarımlar gösterilir. Bootstrap,popüler olarak bilinen bütün tarayıcılarda sorunsuz şekilde faaliyet gösterir.

Bootstrap içinde bazı hazır CSS kodları yer alır. Bu kodları doğrudan hazır şekilde, teknik anlamda ek hiçbir şeyle uğraşmadan kullanabilirsiniz.

Her türlü platforma uygun olan tasarımlar oluşturmak Bootstrap ile oldukça kolaydır. Dilerseniz daha önce Bootstrap temalarını inceleyerek ya da Bootstrap site örneklerini kontrol ederek bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Bootstrap her sürümde kendi eksiklerini hızlı bir şekilde kapatıyor. Özellikle 4.1 versiyonuyla beraber Bootstrap’ta ciddi değişimler yaşandı. Bootstrap’a ait resmi site üzerinden söz konusu değişikliklere daha detaylı olarak bakmanız mümkün. İçinde navigasyondan etiketlere ve tablolara kadar pek çok bölüm oluşturabilirsiniz.

Önemli alanları hazır olarak gelen, kodları daha önceden hazırlanmış olan bu sistemde ortaya çeşitli tasarımlar koymak son derece basittir. Sistemin içinde her şey hazır şekilde bulunduğu için tek yapmanız gereken istediğiniz özellikleri manuel olarak çağırmaktır.

Hiçbir kod bilgisi olmadan web sitesi tasarlamak istiyorsanız Site Kur aracımızı da deneyebilirsiniz!

Arayüz Geliştiricilerin İşini Kolaylaştırıyor

Bootstrap herhangi bir web sayfası için gerekli olan pek çok şeye cevap verebilir. Bu nedenle sitenizi bir bütün olarak Bootstrap sayesinde tasarlayabilirsiniz. Kodları yapıştırdığınız takdirde istediğiniz özelliği çağırmış olursunuz. Özellikle tasarım konusunda belli bir deneyimi olmayan ya da zaman sıkıntısı yaşayan kişiler için gayet makul çözümler sunar. Kullandığınız web sayfanız muhakkak Html5 biçiminde olmalıdır. Ayıca CSS’i de sayfanıza dahil etmeniz şarttır.

Bootstrap tasarımlarında 12 eşit sütun oluşturuluyor. Bunların genişlik biçimleri birbirinden farklı türde cihazlara göre esnek bir hal alabiliyor. Bu sayede de mobil cihazlarda ya da bilgisayarlarda bu sütunların görüntülenme biçimi değişim gösteriyor.

Mobil Sitelerde Görüntüleme Sorununa Çözüm

Bugünün tasarım dünyasında özelikle responsive denilen, duyarlı tasarım biçimleri ön plana çıkıyor. Duyarlı tasarım formlarında Bootstrap sistemleri adeta bir devrim yaratmıştır. Web siteleri daha önceden sadece PC cihazlar için geliştiriliyordu; ancak son zamanlarda artık her web sitesi bir de mobil cihazlar için özel tasarımlar yapıyor. Hatta bu durum SEO açısından da bir zorunluluğa dönüşmüş durumda. Bu durum, ekran boyutu ya da ekran görüntülenme biçimlerini önemli hale getirdi.

Bir web sitesi tasarlıyorsanız onun hem web üzerinde hem de mobil cihazlarda sorunsuz şekilde görüntülenmesi gerekir.

Ekrandaki bozulmalar, yazı karakterlerinde ve fontlarında değişmeler, ziyaretçiler için olumsuz bir izlenim yaratır ve bu nedenle sitenizden uzaklaşırlar.

Sitelerin Birbirine Benzeme Nedeni: Bootstrap

Bootstrap sisteminin güçlenmesinde HTML’nin ve CSS’nin çok önemli bir rolü bulunuyor. Aynı zamanda Twitter, gelişimi üzerinde etkilidir. Ana amacı bütün cihaz türlerine uygun tasarım modellemeleri geliştirmektir. Bu nedenle zamanın ruhuna uygun, zamanın ihtiyaçlarına cevap veren bir teknolojidir. Mobil cihazların yaygınlaşması bu tip bir teknolojiyi zorunlu kılmıştır. Bugün internet sitelerinin tasarım açısından birbirine çok benzer yapılarda olmasının bir bakıma sebebi de bu sistemin varlığıdır. Bu tip siteler yapılırken benzer Bootstrap elemanlarından yararlanılıyor.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Bootstrap açık kaynak kodlu bir forma sahip. Bu nedenle esnek şekilde proje oluştururken renklendirme ya da biçimlendirme işlemlerinde rol alabilirsiniz.

Safari, Opera, Yandex gibi tarayıcılar da dahil olmak üzere pek çok tarayıcıda sonuç veren Bootstrap’ta binlerce hazır temaya ulaşabilirsiniz. Bootstrap bazı kaynaklarda en kısa haliyle yazılım iskeleti olarak da biliniyor.

Gelişiminde Twitter’daki bir grup ekibin ciddi düzeyde bir payı söz konusu. Özellikle bu ekip, kullanıcı arabirimi oluşturma aşamasında aktif olarak rol oynamıştır.

Bootstrap’ın Artıları

Bugün amatör ya da profesyonel düzeyde olan çok sayıda programcı hiç düşünmeden Bootstrap’ın nimetlerinden yararlanıyor. Bunun en önemli nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Her şeyden önce Bootstrap kullanım açısından önemli bir kolaylık sunar.
  • Önemli bir grid sistemine sahiptir.
  • HTML öğeleri için temel stiller barındırır.
  • Bileşen listesi geniştir.
  • JavaScript eklentileri ile beraber gelir.
  • Bootstrap sayesinde özelleştirme konusunda çığır açabilirsiniz. Bootstrap kullanıcı ihtiyaçlarına göre şekillenmeye çok uygun bir form.
  • Platformlar ya da tarayıcılar arasındaki tutarsızlık sorununu ortadan kaldırıyor. Bir başka deyişle Chrome ya da Firefox’ta aynı görüntüyü elde edeceksiniz.
  • Mobil uyumlu internet sayfaları geliştirmek açısından Bootstrap, diğer pek çok sistemin önünde yer alır. En azından uygulama kolaylığından ve sağladığı avantajlarından dolayı programcıların artık vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Elbette Bootstrap’ın artıları kadar bazı eksileri de olabiliyor. Örneğin Bootstrap sisteminde zaman zaman hiç ihtiyacınız olmayan ya da işinize hiçbir zaman yaramayacak içerikler de yer kaplayabiliyor. Mesela kullanmayacağınız kodlar, grafikler bunlara örnek olarak gösterilebilir. Bu tip ufak detaylar için bile tanımlamalar söz konusu olabiliyor. Elbette bu şişkinlikler zaman zaman performans açısından olumsuz sonuçlar yaratabiliyor.

Bootstrap 3 ve Bootstrap 4 Arasındaki Farklar

Yakın zaman önce piyasaya sürülen ve kullanıcılardan büyük beğeni alan Bootstrap 4, Bootstrap 3’ün epey önüne yer alıyor. Daha fazla esneklik ve daha hızlı çalışma iddiasıyla ortaya çıkan Bootstrap 4, bu iddianın hakkını fazlasıyla veriyor diyebiliriz.

İnternet Explorer 9 ve daha eski olan sürümlerde Bootstrap 4 desteklenmiyor. Zaten İnternet Explorer genel anlamda tercih edilen bir tarayıcı olmadığı için bu durumun pek de bir dezavantaj yarattığını söyleyemeyiz. Yine de her şeye rağmen İnternet Explorer tarayıcısında sayfalarınızın daha doğru şekilde görüntülenmesi sizin için önemliyse, Bootstrap 3’ü tercih etmeniz daha yerinde olabilir. Sonuçta Bootstrap 4 çıkmasına rağmen Bootstrap 3 versiyonu da kendini geliştirmeyi sürdürüyor.

Bootstrap Kullanmak Adına Ne Yapılabilir?

Bootstrap kullanmak adına yapılması gereken ilk şey, hazır biçimdeki şablonları ya da kütüphaneleri içinde barındıran üç ayrı belgeyi sayfanıza entegre etmektir. Dosyaların son sürümlerine getbootstrap.com adresi üstünden bağlanmanız mümkündür. Dilerseniz doğrudan CDN üstünde de bağlantı kurmanız muhtemel.

Üstelik bu metodun size sağlayacağı avantajları da olacaktır. Örneğin kullanıcılar zaten daha önce çok büyük olasılıkla Bootstrap temelli pek çok siteyi ziyaret etmiş olacaktır. Bu sayede ihtiyaç duyulan dosyalar zaten tarayıcıların kendi önbelleğinde hazır şekilde bulunacaktır. Bir başka deyişle kendi siteniz için yeniden söz konusu dosyaları indirmenize gerek kalmayacaktır. Ayrıca sitenizin yüklenme hızı da ciddi anlamda artacaktır.

Kaynak: Domain/Hosting Turhost.com

İlgili Makaleler

Joomla!® Keşfedin

Joomla!® Haberler

Joomla!® Destek

Sosyal Ağlar

© 2005 - 2023 Joomlatr.org. Her hakkı saklıdır.
Joomla!® name is used under a limited license from Open Source Matters in the United States and other countries. Joomlatr.org is not affiliated with or endorsed by Open Source Matters or the Joomla! Project.