Alan Adınızı Nasıl Korursunuz?

Alan Adınızı Nasıl Korursunuz?

Bir alan adı aldıktan sonra web site sahiplerinin en tedirgin olduğu konulardan biri, alan adını nasıl koruyabilirim? Domain adreslerinizin korumasını sağlayabilmek için dikkate almanız gereken bazı ipuçları bulunmaktadır.

Alan adı kayıt ve transfer süreci hakkında sürecin nasıl işlediği hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Tamamen profesyonel olmanıza gerek olmadan kolay bir şekilde alan adlarınızı yönetebilirsiniz.

Domain firmanızın seçimini, dikkat etmeniz gerekenleri, domain adreslerinizi doğru ve kolay kullanmanız için ipuçlarını başlıklar halinde sıralıyor olacağız. Bu başlıkları dikkate aldığınız durumda, zamandan tasarruf ve takip açısından ise rahatlayacaksınız. Kafanıza taktığınız alan adı yenileme sürem geldi, alan adım kapandı mı? gibi sorular kalmayacak bunların hepsini yaptığınızı bilerek hayatınıza devam edeceksiniz. Peki Alan adınızı nasıl korursunuz?

Finansal düşünce ile domain firmanızı seçmeyin

Satın alınan Domain ücretleri yüksek karj marjı konularak sağlanan bir hizmet değildir. Domain kayıtçı firmanızı seçerken dikkat etmeniz gereken size sağlanan destektir. Gerektiği yerde telefon veya canlı destek üzerinden destek alabilmeli ve teknik sorunlarınız da her zaman çözüm sağlayabilen bir teknik ekip ile çalışmalısınız.

Finansal olarak seçim yaparken göz önünde bulundurmanız gereken aslında aldığınız alan adı değil size sağlanan destektir. Destek taleplerine verilen yanıt süreleri kısa olan ve çözüm odaklı yaklaşım sağlayan ekip ile çalıştıktan sonra alan adı’nın parasal değerini düşünmeniz çok etkili olmayacaktır.

Tüm alan adlarını tek bir sağlayıcıdan yönetin

Güvenlik açısından tüm alan adlarını bir firma üzerinden kolay bir şekilde yönetmeniz sizin için zaman kaybını engelleyecektir. Bununla birlikte her firmada bulunan hesaplarınızdan birinin çalınması veya unutulması durumunda alan adlarının geri alınması mümkün olmayabiliyor. Tüm alan adlarınızı tek bir firma üzerinde toplayıp tek bir hesap ve panel üzerinden yönetmeniz, hem zaman açısından, hemde güvenlik açısından çok daha doğru olacaktır.

Domain yenileme süreçlerinde alan adlarının bulunduğu firmalardan gelen maillerin sahte olup olmadığını kontrol etmek yerine tek bir firma üzerinden tüm alan adlarınız için gelen mailleri analiz etmeniz çok daha kolay olacaktır. Burada aslında dikkat edilmesi gereken unsur zarar vermek için çabalayan kişilerin sizlere domain yenileme konusu ile ilgili sahte mailler göndermesi ve sizin farklı bir yere ödeme yapmanızı sağlayabilirler. Güvenlik açısından dikkat etmeniz ve tek bir firma üzerinden tüm alan adlarını yönetmeniz daha avantajlı olacaktır.

Alan adını birkaç yıl fazladan yenileyin

Satın aldığınız alan adları eğer çok fazla ise bu alan adlarının yenileme dönemlerinde karışıklık içerisine girebilirsiniz. Bununla birlikte tarafınıza gönderilen sahte ödeme mailleri ile karşılaşabilirsiniz. Bunları önlemek için alan adınızı 1 yıl yerine 2 veya 5 yıl yenileme yapmanız daha avantajlı olacaktır.

Alan adınızı birkaç yıl fazla yenileyerek ilerleyen yıllarda kura bağlı olarak fiyat artışını düşünmeyeceksiniz. Her yenileme döneminde alan adlarını tek tek kontrol etmeyecek ve alan adının takibini devamlı yapmış olmayacaksınız. Buda sizin zaman açısından kazancınız ve finansal açıdan da yararınıza olacaktır.

Alan adlarınızı tamamen kendi adınıza kayıt edin

Web sitenizi yaptırdıysanız veya kişi aracılığıyla aldığınız domain kayıtlarını kendi adınıza ve kendi mailinizin üzerine almanız önemlidir. Aracı olan kişiye ulaşamadığınız durumlarda alan adı ödemeden dolayı kapalı kalabilir, bir sorun yaşanmış olabilir ve düzeltemeyebilirsiniz. Bu tip durumlarda yetkili bir kişi olmanız durumunda çözüm sağlayabildiğiniz için aracı kişiye ulaşamadığınız durumlarda bu işlem mümkün olmayacaktır.

Alan adınızın farklı bir kişiye ait olması sizin açınızdan zor bir süreç başlatabilir. Alan adını kendi üzerinize almanız veya farklı bir firmaya transfer etmek istediğinizde alan adına sahip olan kişi onay vermeden transfer edemeyecek ve alan adına müdahale edemeyeceksiniz. Bu tür sorunları yaşamamak adına satın aldığınız alan adlarını aracı dahi olsa kendi adınıza ve kendi hesabınıza almanızı öneririz.

Whois kilidini ve Transfer kilidini aktif edin

Whois Kilidi: Sahip olduğunuz alan adının kayıtçı firma üzerinde ki whois kilidini aktif etmeli ve dışarıya açık duruma getirmemelisiniz. Whois kilidi, alan adının whois bilgilerini farklı bir profil olarak gösteren bir yapıdır. Whois kilidini dışarıya açık yaptığınızda telefon,adres,e-posta gibi birçok bilgiye farklı kişilerin ulaşmasına sebep olursunuz. Bu durumu engellemek adına whois kilidini aktif  duruma getirmeniz yeterli olacaktır.

Transfer Kilidi: Alan adınız farklı kişilerin eline geçmemesi için transfer kilidini her zaman aktif tutmalısınız. Transfer kilidini açık tutmanız durumunda farklı kişiler alan adınızı farklı firmaya transfer etmeye çalışabilirler. Güvenlik açısından alan adlarınızın transfer kilidini her zaman aktif tutmalısınız.

Alan adı whois bilgilerini güncel tutun

Sahip olduğunuz alan adının bilgileri sizin adınıza olması önemli bir bilgidir. Özellikle kayıtlı e-posta adresi sizin adınıza olmalıdır. Alan adlarının e-posta doğrulaması sırasında eğer size değilde farklı bir kişinin mail adresine gider ise onay veremediğiniz sürede ilgili domain askıda kalacaktır.

Zaman Kaybı: Bu durumda kaldığınızda domain e-posta adresini güncellemeniz için kayıtçı firma ile iletişime geçmelisiniz. Kayıtçı firma sizlerden belge isteyebilir veya anlık olarak değişiklik yapabilir. Bundan dolayı sorun yaşamamak için whois bilgilerinizi her zaman güncel tutmanız sizin avantajınıza olacaktır.

Özetle;

  • Kayıtçı firmayı ücrete göre değil, aldığınız desteğe göre belirleyin.
  • Tüm alan adlarınızı tek bir kayıtçı firmada birleştirmeyi hedefleyin.
  • Her yıl takip açısından sorun yaşamamak için alan adınızı birkaç yıl fazladan yenileyin.
  • Alan adlarını kendi bilgileriniz ile kayıt olduğunuz hesapta tutun.
  • Alan adının whois gizliliğini ve transfer kilidini aktif edin.
  • Domain whois bilgilerini her zaman güncel tutmaya gayret gösterin.

Alan adınızın korumasını sağlamak için bahsettiğimiz ipuçlarını uygulamanız durumunda alan adlarınızı güvenle kullanmanız mümkün olacaktır. Turhost olarak sağladığımız domain hizmetlerinde Whois gizlilik gibi tüm fonksiyonları ücretsiz bir şekilde müşterilerimize sunmaktayız.

Kolay yönetim paneli ile whois bilgilerinizi kolayca güncelleyebilir, transfer kilidini uygulayabilir ve whois kilidini açıp kapatabilirsiniz. Yeni bir domain kaydı veya transferi yapmak için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Joomla!® Keşfedin

Joomla!® Haberler

Joomla!® Destek

Sosyal Ağlar

© 2005 - 2023 Joomlatr.org. Her hakkı saklıdır.
Joomla!® name is used under a limited license from Open Source Matters in the United States and other countries. Joomlatr.org is not affiliated with or endorsed by Open Source Matters or the Joomla! Project.