AMP Nedir? Google AMP Nasıl Kullanılır?

AMP Nedir? Google AMP Nasıl Kullanılır?

AMP Nedir?” öğrenmek isteyenleri buraya alalım! Açılımı; Accelerated Mobile Pages olan AMP, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar anlamına gelir. Ekim 2015’te piyasaya sürüldüğü ilk günden bu yana odağı “hız” olan Google AMP; web sayfalarının sadeleştirilmiş sürümlerini sunarak mobil sayfaları hızlandırmak ve kullanıcı deneyimini geliştirmek amacıyla tasarlanmış bir projedir.

Dosya boyutlarını azaltan ve sayfada görüntülenen içeriği sınırlayan AMP ile oluşturulan sayfalar, geleneksel mobil sayfalara kıyasla ortalama dört kat daha hızlıdır ve on kat daha az veri kullanır.

Akıllı telefonlarda Google arama sonuçlarının solunda küçük bir şimşek simgesi görürseniz, bu o sayfada AMP teknolojisinin kullanıldığını gösterir.

Ücretsiz ve açık kaynaklı kodlara sahip olduğundan, herkes AMP yönergelerini izleyerek özelleştirilmiş sayfalar oluşturabilir.

AMP Neden Önemli?

Aylık 172 milyon dijital okuyucuya sahip Washington Post , AMP sonrası yükleme sürelerinin ortalama 400 ms olduğunu ve mobil web sitesinde % 88’lik iyileşme kaydettiğini belirtmiştir.

 • Google araştırmaları; akıllı telefon kullanıcılarının % 53’ünün yüklenmesi 3 saniyeden uzun süren sayfaları terk ettiğini gösteriyor.
 • Google; AMP’in, mobil sayfaların yükleme süresini % 15 ile % 85 arasında azaltabileceğini iddia ediyor.
 • Ayrıca AMP’nin kendisinin, Google aramalarında bir sıralama faktörü olmasa da “hız”ın bir sıralama faktörü olduğu bilinen bir gerçek.

Tüm bu sebepler nedeniyle AMP’in; Joomla!, WordPress, Reddit, eBay, Pinterest, Washington Post, The Wall Street Journal, Wired ve Gizmodo gibi çok sayıda tanınmış kullanıcısının olması şaşırtıcı değil.

 

Aylık 65 milyon civarında ziyaretçisi olan The Wall Street Journal da, verimli ve hızlı web sitesi performansı için Google AMP kullanmaktadır.

AMP’in önemini anlamak için 19 Eylül 2019’da AMP’in bloğunda yayınlanan bir örneğe göz atabiliriz. Söz konusu yazıda haber ve eğlence platformu GOAT’ın AMP uygulamasından önceki ve sonraki hız testi sonuçlarına yer verilmiş:

Avustralya’nın en tanınmış medya markalarından biri olan Nova Entertainment’ın akıllı telefon kullanıcıları için tasarladığı Goat’ın, Google PageSpeed puanı 7’den 77’ye, GTmetrix skoru ise %63’ten %82’ye yükselmiş!

AMP Nasıl Çalışır?

AMP, sayfanızda hangi içeriğin gösterildiğini ve önceden nasıl görüntülendiğini belirleyerek, içeriğinizin önbelleğe alınmış kopyalarını CDN’lerde saklar. CDN; resimler, CSS, JavaScript, videolar gibi statik içeriğinizin ziyaretçinize en yakın yerden göndererek hızlı bir şekilde dağıtımını sağlayan sunucu ağıdır.

Örneğin Google ya da Twitter’dan gelen bir bağlantıya tıkladığınızda, internet hızınızdan bağımsız olarak, telefonunuza daha hızlı ve daha sade bir sürüm anında yüklenir.

AMP; hacimli, gereksiz parçaları açılış sayfanızdan çıkararak daha hızlı yükleme süreleri için sayfayı düzenler. Bu, aslında, daha az özel kod kullanabileceğiniz ve daha basit sayfalar hazırlamanız gerekeceği anlamına gelir.

Çok sayıda HTTP isteği sorununu çözmek için AMP, özel yazılmış Javascript veya harici CSS dosyalarının yüklenmesine izin vermez. Katı bir kural gibi görünse de, her bir dosya türünün nasıl işlendiği düşünüldüğünde bu engelleme  oldukça mantıklıdır.

AMP, web sitenizin Google sıralamasını yükseltmenin ve markanızı tanıtmanın etkili bir yoludur.

Google AMP’in Avantajları

 • Web sitenizin yüklenme süresini artırır.
 • Arama sıralamalarınızı yükseltir.
 • Ziyaretçilerin sitenizden hemen çıkma oranını azaltır.
 • Kullanıcı deneyimini artırır.
 • Sayfalar Google üzerinden servis edildiği için sunucunuz üzerindeki yükü azaltır.
 • Google Chrome, Mozilla Firefox, Edge, Safari ve Opera’yı desteklemektedir.

Google AMP’in Dezavantajları

 • URL’de AMP ile statik olan ayrı AMP sayfaları geliştirmeniz gerekir.
 • Belirli bir AMP etiketi kullanmadığınız sürece reklamlarınız gösterilmez.
 • AMP performansınızı Google Analytics’ten izlemek istiyorsanız, sayfalara manuel olarak veya eklentileri kullanarak bir izleme kodu eklemeniz gerekir.
 • Hızlandırılmış sayfalar, AMP olmayan sayfalara göre daha az işlevselliğe sahiptir. Kenar çubuğu veya form gibi ögeleri manuel olarak veya eklentiler kullanarak eklemeniz gerekir.
 • AMP, web sitenizin görsel çekiciliğinden feda etmenizi gerektirir.
 • Üçüncü taraf JavaScript kullanamazsınız.

Google AMP Test

Ayrıca Google arama sonuçlarında görünme şansınızı artırmak için, AMP URL’lerinizi; Google’a göndermeniz gerekir. Sayfayı test edip onayladıktan sonra Google Arama Konsolu ile bunu yapabilirsiniz.  Google; AMP sayfanızı yalnızca, XML site haritasına dahili olarak bağlanmışsa veya listeleniyorsa dizine ekler.

AMP, ziyaretçilerin web sayfalarını hemen terketme oranlarını azaltır.

AMP Siteniz için Uygun mu?

Joomla! Google AMP için bir kaç ücretli/ücretsiz eklentileri var. Joomla! Eklenti dizinine bakabilirsiniz.

Google AMP’den en fazla yarar sağlayan sitelerin yazılı içerik üreten, dergi ve haber siteleri gibi yayıncı siteler olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bir web sitesinin tamamı yerine sadece blog bölümünde AMP kullanmak, bazı siteler için çok daha iyi bir alternatif olabilir.

Hızlı yüklenen web siteleri, daha iyi kullanıcı deneyimi ve trafiğin olumlu etkilemesi gibi nedenlerle AMP kullanmak oldukça popüler bir seçenek olsa da her web sitesi için AMP uygun olmayabilir.

Örneğin; kullanıcı dönüşü için JavaScript bölümleri gibi etkileşimli öğeler içeren açılış sayfalarının, sadeleştirilmiş sürümlerini kullanmak tavsiye edilmez.

Ayrıca AMP ile sadece önbellekteki sayfalar gösterildiğinden, kullanıcılarınız her zaman yayınladığınız en güncel içeriğe ulaşamayabilir.

Google AMP, reklam desteğine sahip olsa da, bu reklamları işleme koyma sürecinin karmaşıklığı ve  harici reklam platformlarıyla uyumluluğunun sınırlı olması; reklam gelirini önemseyen kullanıcıları düşündürüyor.

Özet

Sonuç olarak mobil kullanıcılara hızlı ve kaliteli kullanıcı deneyimi yaşatması ve site sahiplerinin etkin bir stratejiden yararlanması adına AMP’in avantajları göz ardı edilemez.

AMP, büyük miktarda veriyle uğraşan ve hızlı yüklenmesi gereken bilgilendirici web siteleri, bloglar ve haber siteleri için iyi bir çözümdür.

30 milyondan fazla domainin AMP kullanıyor olmasına rağmen, Google AMP web siteniz için uygun olmayabilir çünkü her web sitesi farklı özelliklere sahiptir ve bir web sitesinin tamamında ya da yalnızca belirli sayfalarında AMP kullanmak daha iyi olabilir. Hatta bazı sitelerde kullanılmaması daha uygun olabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu da elbetteki test etmektir.

AMP nedir? Neden Önemlidir? AMP Nasıl Kurulur? gibi soruları yanıtladık Şimdi sizin için karar verme zamanı; web siteniz için AMP kullanmalı mısınız? Şu anda Google AMP’e ihtiyacınız olmasa da, internetin hızdan beslendiğini ve geride kalmamak için bu tip gelişmeleri yakından takip etmenizi öneririz.


Kaynak: Domain/Hosting Turhost.com

İlgili Makaleler

Joomla!® Keşfedin

Joomla!® Haberler

Joomla!® Destek

Sosyal Ağlar

© 2005 - 2023 Joomlatr.org. Her hakkı saklıdır.
Joomla!® name is used under a limited license from Open Source Matters in the United States and other countries. Joomlatr.org is not affiliated with or endorsed by Open Source Matters or the Joomla! Project.