Joomla'da Gzip Sıkıştırma Nasıl Kullanılır?

Joomla'da Gzip Sıkıştırma Nasıl Kullanılır?

Bir web geliştiricisi olduğunuzda, web hakkında sağlam bir temele sahip olmak sizi iyi yerlere götürür. Bu nedenle, bugün temel bir şey öğrenelim. Gzip nedir, neden Gzip sıkıştırmasını kullanmalıyız, Gzip'in web sitelerine nasıl yardımcı olduğu ve Gzip'in Joomla web sitelerinde nasıl kullanılacağı.

Joomla'da Gzip sıkıştırması ile ilgili tüm sorularınızın ve cevapları.

Gzip Sıkıştırma Nedir?

Tüm modern tarayıcılar, tüm HTTP istekleri için gzip sıkıştırmasını destekler. Gzip sıkıştırmayı etkinleştirmek, aktarılan yanıtın boyutunu %90'a kadar azaltabilir, bu da kaynağı indirmek için gereken süreyi önemli ölçüde azaltabilir, istemci için veri kullanımını azaltabilir ve sayfalarınızın ilk açılma süresini iyileştirebilir.

Gzip sıkıştırması son derece basit ve son derece güçlü.

Gzip Sıkıştırma Neden Kullanılır?

Layman'ın ifadesine göre, 10 kg'lık bir torbayı kaldıracak olsaydınız, 1 kg'lık bir torbayı kaldırırken çok daha az enerjiye ihtiyacınız olacak. Gzip sıkıştırması budur. İçerik kalitesini düşürmeden web sayfalarının boyutunu (ağırlığını) azaltır. Burada içerik kodlaması devreye girer. Kullanıcı olarak, tarayıcınızın adres çubuğuna google.com gibi bir şey yazıp enter tuşuna bastığınızda, tarayıcı http://www.google.com/index.html dosyası için bir istek gönderir. Daha sonra tarayıcınız web sunucusuyla konuşmaya başlar. Bu işler böyle yürüyor...

  • Tarayıcı: Hey, bana /index.html dosyasını verebilir misiniz?
  • Sunucu: Tamam, index.html olup olmadığını bakayım
  • Sunucu: Bulundu! Burada yanıt kodunu ve dosyayı gönderiyorum
  • Tarayıcı: 300KB? Saçmalık ... bekliyor, bekliyor ... Tamam, şimdi yüklendi

Gördüğünüz gibi, bu yüzden Gzip sıkıştırmasını kullanmalıyız. Joomla web sitenizde Gzip sıkıştırmasını kullandığınızda. Performansı artırır ve yükleme süresini önemli ölçüde azaltır. Diyelim ki sıkıştırılmışsa 300 KB'lik bir web sayfası 100 KB olabilir. Bir ziyaretçi tarafından web siteniz için bir istek yapıldığında, sunucu istenen sayfayı sıkıştırır ve boyutunu önemli ölçüde azaltır. Ardından kullanıcının bilgisayarına gönderir. Sıkıştırmayı ve görselleştirmeyi son derece hızlı ve fark edilmez bir şekilde yapan tarayıcıdır.

Bir web sayfasını sıkıştırmak/açmak için harcanan zaman ve kaynak, büyük bir dosyayı yüklemekten çok daha azdır.

Gzip'in algoritması son derece basittir. Benzer dizeleri bulur ve geçici olarak değiştirir. Web sayfalarına uygulandığında cazibeli gibi çalışmasının nedeni, HTML/CSS dosyalarında çok sayıda tekrarlanan metin kullanılmasıdır. Gzip ortak dizeleri sıkıştırdıkça, dosya boyutunu% 70'e kadar azaltır.

Joomla'da Gzip Sıkıştırma Nasıl Etkinleştirilir?

Joomla, geliştiriciler tarafından oluşturulmuş açık kaynaklı bir CMS olduğundan, sistem de zaten kurulu güçlü özelliklere sahip olduğu için şanslı durumdayız. Joomla web siteniz için Gzip'i etkinleştirmek için sitenizin yönetim paneline gidin.

Ardından Sunucu (sekme) > Sunucu Ayarları > Gzip Sayfa Sıkıştırma > öğesine gidin ve düğmeyi Evet olarak ayarlayın.

Kaydet ve Kapat yaparak çıkın.

Gzip'in Düzgün Etkinleştirildiğini Nasıl Kontrol Edilir?

Sitenizi yapılandırdığınızda, sıkıştırmanın düzgün çalışıp çalışmadığını nasıl anlarsınız? Endişelenmene gerek yok. Bunu sizin için kontrol etmek için çevrimiçi birçok araç vardır. Web sitemin düzgün Gzip etkin olup olmadığını kontrol etmek için sık kullandığım sitelerden biri.

Joomla web sitenizde Gzip kullanmanız önemle tavsiye edilir. Web sitenizin performansını önemli ölçüde arttırmanıza yardımcı olur. Bu da daha iyi kullanıcı deneyimi, daha iyi trafik ve genel olarak daha iyi bir izlenim sağlar. Arama motorlarının yükleme hızına sahip web sitelerine önem verdiğini biliyor muydunuz? Evet, doğru! Joomla web sitenizde Gzip sıkıştırmasını etkinleştirmek, Google'da daha iyi sıralanmanıza yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Joomla!® Keşfedin

Joomla!® Haberler

Joomla!® Destek

Sosyal Ağlar

© 2005 - 2023 Joomlatr.org. Her hakkı saklıdır.
Joomla!® name is used under a limited license from Open Source Matters in the United States and other countries. Joomlatr.org is not affiliated with or endorsed by Open Source Matters or the Joomla! Project.