Joomla Web Siteniz için XML Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Joomla Web Siteniz için XML Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Bir Joomla site haritasının ne olduğunu ve Joomla web siteniz için nasıl bir XML site haritası oluşturulduğunu merak ediyorsanız, bu makale tam size göre. Aşağıda site haritasının hikayesi var.

Site haritalarının zaman içinde nasıl geliştiğini, XML site haritası nedir, web sitenizin daha iyi bir SEO için hazırlanmasına yardımcı olmak için nasıl bir Joomla site haritası oluşturulacağını anlatır. Ayrıca, Joomla web sitenizin organik trafik elde etmede daha iyi performans göstermesini sağlamak için Google gibi arama motorlarına nasıl site haritası ekleneceğini ele aldık.

Site Haritası (Sitemap) nedir?

Site haritası, bir web sitesindeki sayfalar, resimler, videolar ve diğer dosyalar arasındaki ilişki hakkında bilgi sağlayan bir dosyadır. İnternetin öcenki zamanlarında, site haritaları temel olarak bir web sitesindeki web sayfalarının listesini ve ziyaretçinin web sitesinde düzgün gezinmesi için sayfalar arasındaki ilişkiyi göstermek için kullanılmıştır.

Zamanla, site haritalarının rolü gelişti. ziyaretçiler bir web sitesine göz atmak için artık bir site haritasına ihtiyaç duymuyorlar. Ancak arama motorları bunu yapar. Web sitesi sahiplerinin, Google gibi arama motorlarına, arama sonuçlarında hangi URL’lerin sıralanması gerektiğini ve nelerin olmaması gerektiğini söylemelerinin bir yolu haline gelmiştir. XML site haritasının geldiği yer burasıdır. Bu eğitimde, Joomla web siteniz için bir XML site haritası oluşturmayı ve Joomla site haritasını Google Arama Konsoluna nasıl ekleyeceğinizi öğreneceğiz.

XML Site Haritası nedir?

Harita olmadan yeni hedefler bulmak zor olduğundan, Google gibi arama motorları bir web sitesinin önemli sayfalarını site haritası olmadan keşfetmekte zorlanır ve XML ihtiyacı ile yazılır. Site Haritaları, Google’a bir web sitesinin sayfalarını nerede ve nasıl bulacağına başka arama motorları da dahil olmak üzere söyler. Bu çok önemlidir, çünkü Google bir web sitesini indeksleme den içeriğini sıralayamaz. Bir XML site haritası aşağıdakine benzer:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">
	<url>
		<loc>https://www.joomshaper.com/</loc>
    <lastmod>2019-11-08T04:29:28+00:00</lastmod>
    <priority>1.00</priority>
	</url>
	<url>
		<loc>https://www.joomshaper.com/page-builder</loc>
    <lastmod>2019-11-08T04:29:29+00:00</lastmod>
    <priority>0.80</priority>
	</url>
</urlset> 

Web siteniz için bir Joomla XML site haritası oluşturmak ve onu Google Arama Konsoluna eklemek için aşağıdakilere ihtiyacımız var:

 • Canlı bir web sitesi
 • Bir site haritası oluşturma aracı
 • Bir Google Arama Konsolu hesabı

Site Haritası Oluşturma

Yukarıdaki örnekte, bir XML site haritasının nasıl göründüğünü zaten biliyorsunuz. Bu kodu nasıl düzenleyeceğim, yazacağım diye düşünmeyin. :) Nasıl bir tane oluştururuz? Joomla web siteniz için bir XML site haritası oluşturmak için çok sayıda araç vardır. Favorilerimden biri xml-sitemaps.com.

Oldukça basit ve anlaşılır, xml-sitemaps.com adresine gittikten sonra site bağlantınızı web sitenize yapıştırın ve BAŞLAT'a basın.

Tüm URL'lerinizi listelemek ve Joomla web siteniz için site haritasını oluşturmak biraz zaman alabilir.

 XML site haritası oluşturulduktan sonra yukarıdaki ekranı göreceksiniz. Site haritası detaylarını görmek için tıklayın.

Web siteniz için Joomla XML site haritasını almak için İndir butonuna tıklayın. Sitemap.xml dosyasına sahip olduğunuzda bir sonraki adıma geçeceğiz.

Site Haritanızı Google’a Gönderme

Dosyayı sitemap.xml olarak adlandırmak iyi bir uygulamadır. XML dosyasını aldıktan sonra, web sitemizin kök klasörüne yükleyeceğiz. Bu, siteniz.com/sitemap.xml adresindeki site haritasına erişmemize izin verir. Birden fazla site haritanız varsa, sitemap_1.xml vb. Gibi adlandırabilirsiniz. Joomla XML site haritanızı Google’a göndermek için.

Google Arama Konsolu > Site Haritaları > bölümüne gidin, site haritanızın konumunu belirleyin, ideal olarak “https://yourwebsite.com/sitemap.xml” > ardından “Gönder” i tıklayın.

Bitti! Herhangi bir Joomla sitesi için bir XML site haritası oluşturma ve Google’a gönderme yöntemi budur.

Bonus İpucu: Site haritalarıyla ilgili iyi uygulamalardan biri, site haritasının URL'sini web sitesinin robots.txt dosyasına eklemektir. Robots.txt dosyası, web sunucunuzun kök dizininde bulunur. Dosyayı açtıktan sonra aşağıdaki kodu yapıştırın:

Sitemap: https://www.yourwebsite.com/sitemap.xml

Not: Joomla web siteniz için bir XML site haritası oluşturmanın birkaç yolu vardır. Onlardan sadece birini gösterdik. Joomla web sitenizin site haritasını, uzantıları kullanarak dinamik olarak oluşturabilirsiniz. Bunun için bir uzantı kullanmak istiyorsanız, Joomla Eklentiler Dizinine gidin.

Bir site haritasının önemi insan gözüyle görünmez. Bu, web sitenizi bir Google aramasında ilk sıraya sokacak bir şey değildir. Ancak, bir arama motorunun web sitenizin varlığını bilmeyebileceği bir şey değildir. Bu nedenle, web sitenizi, sanal web sitelerinin sanal dünyasında ayakta tutmak için, web sitelerimiz için site haritaları oluşturmalı ve içeriklerimizi dizine ekleyebilmeleri için arama motorlarına göndermeliyiz.

Joomla'nın büyümesine ve sizi daha iyi bir geliştirici yapmasına yardımcı olma misyonumuzda, size sürekli olarak yararlı kaynaklar sağlamaya çalışıyoruz. Bu makaleyi yararlı bulduysanız ve bir sonraki derste neler bilmek istediğinizi bize bildirin.

İlgili Makaleler

Joomla!® Keşfedin

Joomla!® Haberler

Joomla!® Destek

Sosyal Ağlar

© 2005 - 2023 Joomlatr.org. Her hakkı saklıdır.
Joomla!® name is used under a limited license from Open Source Matters in the United States and other countries. Joomlatr.org is not affiliated with or endorsed by Open Source Matters or the Joomla! Project.