Joomla'da İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Etkinleştirilir

Joomla'da İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Etkinleştirilir

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama, Joomla! sitenize fazladan bir güvenlik katmanı ekleyen bir güvenlik özelliğidir. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA), popüler çevrimiçi hizmetlerin çoğunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Joomla! sitenizde İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Bu belge'de, Google Kimlik Belirleyici anlatılmıştır.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama uyumlu Eki, muhtemelen kapalıdır. Etkinleştirmek için:

Joomla! yönetici paneli > Eklentiler > Uyumlu Ekler sayfasına girin. Arama kutusuna, ''faktör'' yazın ve ara butonuna basın. İki tane uyumlu ek göreceksiniz.

  1. İki Faktörlü Doğrulama - Google Kimlik Belirleyici
  2. İki Faktörlü Doğrulama - YubiKey

İki Faktörlü Doğrulama - Google Kimlik Belirleyici'ye tıklayın. Site Bölümü alanında, Site (ön uç) - Yönetici (arka uç) ikisi de, seçeneklerini kullanabilirsiniz. Üst Sağdan Uyumlu Eki etkinleştirin ve Kaydet ve Kapat'a tıklayın.

Daha sonra, Joomla! yönetici paneline giriş yapın. Kullanıcılar > Kullanıcı Yöneticisi'ne gidin. Profilinize ad, kullanıcı adı, e-posta adresi vb. İçeren bir bağlantı gösterir. İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı etkinleştirmek için profilinizi düzenlemeniz gerekir. Bu nedenle, profil düzenleme sayfasını açmak için adınızı tıklayın.

 

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama sekmesine gidin.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı kullanmak için iki yöntem vardır. Biri Google Kimlik Belirleyici (Authenticator) ve başka bir yöntem YubiKey tarafından desteklenmektedir.

 

Google Kimlik Belirleyici etkinleştirme

Bu yöntemi kullanmak için açılır menüden Google Kimlik Belirleyici'yi seçin. İlk kurulum sayfasını getirir.

Adım 1: Kimlik Belirleyici Uygulamasını Edinin

Joomla sitenizdeki hizmeti etkinleştirmek ve kullanmak için resmi Google Kimlik Belirleyici uygulamasını (official Google Authenticator app) edinin. Google Kimlik Belirleyici ile kullanılabilecek bazı resmi olmayan uygulamalar (unofficial apps) da var.

2. Adım: Google Authenticator'ı Yükleme

Cihaz işletim sistemini seçerek uygulamayı indirin ve Cihazınızda Google Kimlik Belirleyici uygulamasını çalıştırın. Siteyi GA'ya eklemek için iki seçenek gösterilecektir. Barkodu tarayabilir veya sitenizin kurulum sayfasında verilen anahtarı girebilirsiniz.

 

Bu adım, cihazınızın Google Kimlik Belirleyici uygulamasıyla uyumlu olup olmadığını kontrol eder. QR kodunu veya anahtarını kullanarak siteyi hizmete bağladıktan sonra uygulamayı açın. Yeni eklenen siteniz için bir güvenlik kodu görüntüler. Bu kodu sitenizin özel alanına girin ve Kaydet butonuna basın.

Google Kimlik Belirleyici uygulamasının her 30 saniyede bir yeni kodlar oluşturduğunu unutmayın. Doğrudan uygulama tarafından sağlanan bir kod oluşturulduktan sonra 30 saniye içinde kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Joomla!® Keşfedin

Joomla!® Haberler

Joomla!® Destek

Sosyal Ağlar

© 2005 - 2023 Joomlatr.org. Her hakkı saklıdır.
Joomla!® name is used under a limited license from Open Source Matters in the United States and other countries. Joomlatr.org is not affiliated with or endorsed by Open Source Matters or the Joomla! Project.