Joomla! Kategoriler Nasıl Oluşturulur ve Yönetilir?

Joomla! Kategoriler Nasıl Oluşturulur ve Yönetilir?

Kategoriler, Joomla'daki makaleleri düzenlemek için kullanılan hiyerarşidir. Bir kategori, alt kategorilerin yanı sıra makaleler de içerebilir. Örneğin, Aktarım adlı bir kategori, Taşımacılık ile ilgili genel makalelerin yanı sıra Trenler, Otobüsler ve Uçaklar için ayrı alt kategoriler içerebilir.

Liste ve blog düzenlerini desteklemek ve site çevresinde gezinmeye yardımcı olmak için gönderileri kategoriler halinde düzenlemek faydalıdır. Bir kullanıcı listedeki bir kategoriye tıklayabilir ve o kategoriyle ilgili tüm makaleleri gösterebilir.

Joomla! yönetim alanında, sitenizde oluşturulan kategori listesini görüntülemek için İçerik - Kategoriler'i seçin. Varsayılan olarak, makaleler genel Kategorilenmemiş bir kategoriye yerleştirilir.

Kategorileri Yönetme

  • + Yeni - yeni bir kategori oluşturun.
  • Düzenle - kategori ayarlarını değiştirin.
  • Yayınla - ön sayfanızda bir kategori görüntüleyin.
  • Yayından kaldır - ön sayfa ekranından bir kategori gizleyin.
  • Arşiv - bir kategoriyi kaldırın, ancak kategori verilerini saklayın.
  • Denetle - düzenleme için bir kategoriyi kilitleyin veya kilidini açın.
  • Toplu - birden çok kategoride değişiklikler yapın. Yeniden oluştur - kategori yapısını yenileyin.
  • Çöp - bir kategoriyi silin. 

Kategori ekleme

Yeni bir kategori oluşturmak için, İçerik - Kategoriler - Yeni Kategori Ekle'ye tıklayın.

Bir Kategori Başlığı (adı) girin ve gerekirse bir açıklama oluşturmak için editörü kullanın. Editörün üzerindeki sekmeler, çeşitli kategori seçeneklerini yapılandırmanızı, yayınlama ayarlarını ve izinleri ayarlamanızı sağlar.

Sağ tarafta, Ana açılır menü, kategorinizin, kategori yapınıza nasıl uyduğunu tanımlamanıza olanak tanır - yani bir kategori veya alt kategori. Yayınlanan durumu, erişim ayarlarını, dili ve daha fazlasını değiştirebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, yapılandırmayı tamamlamak için ekranın üstündeki Kaydet & Kapat butonuna tıklayın.

 

İlgili Makaleler

Joomla!® Keşfedin

Joomla!® Haberler

Joomla!® Destek

Sosyal Ağlar

© 2005 - 2023 Joomlatr.org. Her hakkı saklıdır.
Joomla!® name is used under a limited license from Open Source Matters in the United States and other countries. Joomlatr.org is not affiliated with or endorsed by Open Source Matters or the Joomla! Project.