Joomla! 4 localhost Kurulum

Joomla! 4 localhost Kurulum

Joomla! Projesi, on ikinci Joomla 4.0 Alpha'nın test için kullanılabilirliğini duyurdu. Joomla! 4'ün alpha sürümü şimdi birçok şaşırtıcı özellik ve yeni teknolojiyle birlikte yayında. Bu nedenle, Joomla! 4 ile piyasaya sürülecek yeni özellikleri kontrol etmek için 'sabırsızlık' modun'da olmalısınız. 

Joomla! 4 ile daha heyecan verici ve daha yumuşak bir yolculuğa çıkmak için, bir dizi Joomla! 4 dersi yayınlayacağız. Bugün basitleştirilmiş bir Joomla! 4 kurulum sürecinden geçeceğiz. Yavaş yavaş, çeşitli Joomla! 4 özellikleri hakkında daha fazla rehberler tanıtacağız.

Birinci adım: Joomla 4'ü indirin

Joomla 4 İndirin bağlantısını açın. Joomla! 4 kurulum paketlerini bulacaksınız. Tercih ettiğiniz formatta bir dosyayı indirmek için tıklayın.

İkinci adım: Bir web sunucusu kurun

Localhost kurulumu için yerel bir web sunucusu kurmanız gerekir. XAMPP, MAMP, WAMP, JAMP veya tercih ettiğiniz herhangi bir sunucu ortamını kullanabilirsiniz. Yazılımı indirin ve yükleyin. Şimdi Joomla 4'ün yükleme zip dosyasını belge kök klasörüne yerleştirin, XAMPP veya MAMP kullanıyorsanız, bu “htdocs” klasörüdür. Joomla 4 kurulum zip dosyasını htdocs klasörüne çıkartın. Artık CMS kurulumunu başlatmaya hazırsınız.
Bu kurulumda WAMP kullandık!

Üçüncü adım: Kurulum sihirbazını çalıştırın

Joomla 4 localhost sitenizin URL'sini tarayıcı adres çubuğuna yazın. Örnek: http: //localhost/joomla-4.0.0-alpha12/. Kurulum ekranı açılacaktır. Şimdi yerel ana makinenize yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin.

Dördüncü adım: Dili seçin ve site adını girin

İlk ekranda, ilk alana Joomla sitenizin dilini girin. Dil seçmek için açılır menüyü kullanın. İkinci alana, site adını eklemelisiniz. Örnek: joomlatr.org

Beşinci adım: Kurulum kullanıcı verileri

“Giriş Verilerini Girin” butonuna tıkladıktan sonra yeni bir sayfa açılacaktır. Buraya giriş bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. İlk alanda, süper yönetici kullanıcı adını eklemelisiniz. İkinci alana, süper kullanıcınızın e-posta adresini eklemelisiniz. Son alana, süper kullanıcınız için bir şifre ekleyin.

 

Altıncı adım: Veritabanı yapılandırması

Şimdi Joomla web siteniz için veritabanını yapılandırmanız gerekiyor. İlk giriş alanında sitenizin veritabanı türünü seçin. İkinci alanda, ana bilgisayar adını belirtmeniz gerekir. Localhost için, host adını “localhost” olarak ekleyin. Üçüncü alana, veritabanı kullanıcı adını ekleyin. Localhost kurulumu için kullanıcı adı olarak "root" ekleyin. Dördüncü alana, veritabanı için şifreyi ekleyin. Localhost kurulumu için parola olarak "root" eklemek daha iyidir. Beşinci giriş alanına veritabanı tablosu adını girin. Bu çok önemli bir alan. Daha sonra yapılan özelleştirmeler için tabloyu ayırt etmek amacıyla site önekini kullanmak daha iyidir. Şimdi son girdi alanına bir tablo öneki ekleyin veya rastgele oluşturulmuş olanı kullanabilirsiniz.

 

Yedinci adım: Joomla 4'ü yükleyin

"Joomla'yı Kur" (Install Joomla) butonuna tıkladıktan sonra Joomla 4 kurulacak. Ve sonra tamamlama sayfası açılacaktır. Aşağıdaki görüntü kurulum aşamasıdır.

Sekizinci adım: Kurulum klasörünü kaldırın

Güvenlik açısından Yükleme klasörünü kaldırmadan joomla kurulumu tamamlasa da açılmayacaktır. Kırmızı butona tıklayın ve kurulum klasörünü kaldırın (Remove installation folder).

İki seçenekten herhangi birini kullanabilirsiniz. Siteyi açabilir (Complete & Open Site) veya yönetici arka ucuna (Complete & Open Admin) gidebilirsiniz. Yönetici Aç seçeneğini seçerseniz, sizi yönetici giriş sayfasına götürür.

"Siteyi Aç" seçeneğini seçerseniz, sitenizin önyüzünü açar.

Bu, basitleştirilmiş kurulum olan Joomla 4 ile elde edilen başka bir harika şey. Gelecekte Joomla 4 ile ilgili daha fazla rehberler yayınlayacağız.

İlgili Makaleler

Joomla!® Keşfedin

Joomla!® Haberler

Joomla!® Destek

Sosyal Ağlar

© 2005 - 2023 Joomlatr.org. Her hakkı saklıdır.
Joomla!® name is used under a limited license from Open Source Matters in the United States and other countries. Joomlatr.org is not affiliated with or endorsed by Open Source Matters or the Joomla! Project.