Duyuru

Küçült
Henüz duyuru yok.

Joomla Forum yardım

Küçült

Here you can find answers to questions about how the board works. Use the links or search box below to find your way around.

Forumlar, Konular ve Mesajlar

Topluluk bülten panosu nedir?

Topluluk bülten panosu çevrimiçi bir tartışma sitesidir. Bazen 'pano' veya 'forumlar' da denir. Forumlar, konular ve bireysel yayınlardan oluşan birkaç kategori içerebilir. Topluluk bülten panosundaki içerik genellikle sitenin kullanıcıları veya üyeleri tarafından oluşturulur. Destek, fikir paylaşımı ve çeşitli farklı konular için kullanılırlar.

Bütün bunlar nasıl yapılandırıldı?

Bülten panosu bir bütün olarak, bireysel mesajlardan oluşan (kullanıcının bir şeyler yazdığı) konular içeren forumları (daha spesifik konu alanları) içeren çeşitli kategoriler (geniş konu alanları) içerir.

Genellikle topluluk ana sayfasında kategorilerin ve forumların bir listesi bulunur; bunların her biri için konu ve yayın sayısı da dahil olmak üzere ve en son iletiyi hangi üyeyi yayınladığını içeren temel istatistikler bulunur. Bu, en son yayınların, fotoğrafların ve paylaşılan diğer öğelerin akışını gösteren bir etkinlik akışıyla değiştirilebilir.

Yolumu nasıl bulabilirim?

Bir forumun adını tıkladığınızda, içerdiği konular listesine yönlendirilirsiniz. Konu, üyeler veya konuklar arasındaki konuşmadır. Her konu tek bir gönderi olarak başlar ve yanıtlar ve yorumlar farklı kullanıcılar tarafından eklendikçe büyür.

Yeni bir konu başlatmak için + Yeni Konu düğmesini tıklamanız yeterlidir (bunu yapmak için doğru izinlere ihtiyacınız olabilir).

Konuları çok farklı şekillerde sipariş edilebilir. Varsayılan, en son etkinliğe sahip konuyu üstte tutmaktır. Ancak, bu sıralamayı kolayca değiştirebilirsiniz, örneğin konunun en üstte olduğu konuyu üstte tutmak için. Konu listesinin sağ üst kısmındaki Filtre menüsünü tıklamanız yeterlidir. Filtre menüsü, geçerli sayfayı sıralamak için ihtiyacınız olan seçenekleri sunar

Çok sayfalı görünümler

When there are more topics to display than will fit on a single page, you may see the 'Page' box, which contains page numbers. This indicates that the list of topics has been split over two or more pages. This method of splitting lists of items over many pages is used throughout the community.

What are sticky topics?

'Sticky' topics are topics determined to be important by moderators or administrators. They are listed at the top of the topic list and remain 'stuck' to the top of the listing, even if they haven't had any posts recently. Their purpose is to keep important information visible and accessible at all times.

How do I read a topic?

To read a topic, click on its title. Each post in a topic is created by a member or a guest. You'll see some brief information about the member who created the topic to the left of post message.

To post a reply to an existing topic, click on the Post Reply button. If this button does not appear, it could mean that you are not logged in as a member, or that you do not have permission to reply, or that the topic has been closed to new replies.

There will also be a Reply box at the bottom of the page. This is where you can quickly enter a reply as well. If you click the Quote link on any reply, the content of that post will automatically be added to the Reply box for you. Clicking Quote on multiple posts allows you to multi-quote those posts in a single reply.

How do I find out more about members?

To view information about a particular member, click on the user name. This will take you to their public profile page.

What is the Navigation Bar?

The navigation bar at the top of every page has links to help you move around. A 'breadcrumb' area at the top left shows where you are now. A form on the right allows you to quickly login. This allows quick movement from one section of the site to the other.

Can I change the way the community looks?

You may be able to change the styling of the community by using the style changer in the bottom left of the page. This lets you choose different styles which change the color scheme and appearance of the community. If this option does not appear, the board cannot be restyled.

İşliyor...
X