Joomla 4.0'dan Sonraki Gün Geleceği Planlama

Joomla 4.0'dan Sonraki Gün Geleceği Planlama

Joomla! 4.0 beta birkaç hafta önce piyasaya sürüldüğünde, bir istikrar aşamasına giriyoruz. Joomla! 4.0 özelliği tamamlandı, yani Joomla! 4.0'a yeni özellik eklenmeyecek. Odak noktası, Joomla! 4.0'ı mümkün olan en kısa sürede çıkarmak için son hataları düzeltmektir.

Peki serbest (kararlı sürüm) bırakılana kadar ve sonrasında ne olacak? Açıkçası, yeni özellik geliştirmeyi durdurmak istemiyoruz, bu nedenle gelecek sürümler için geliştirme stratejimizi iyileştirmek istiyoruz. Çalışmaya yeni bir küçük sürüm üzerinde başladığımızda, sonraki iki küçük sürümü tanımlamayı planlıyoruz. Bu, daha güvenilir bir sürüm döngüsü ve daha kararlı bir yol haritası ile sonuçlanacaktır.

Geliştirme stratejisi

Genel olarak, bizim gelişme stratejisi aynı kalır. Geçmişte çabaladığımız gibi, her 6 ayda bir yeni bir küçük sürüm yayınlamak istiyoruz. Örneğin, 4.1 daha sonra 4.0'dan 6 ay sonra ve Joomla 4.2'den 6 ay sonra yayınlanmak. Ancak bu, zamanlama sorunlarına neden de olabilir. Gerçekçi olarak, tüm hataları gidermek ve düzgün bir şekilde test etmek için yeni bir özelliğin gerçek sürümden 3 ay önce hazır olması ve birleştirilmesi gerekir.

Bu ne anlama geliyor? En son küçük sürüm yayınlandıktan sonra yeni özelliklerin geliştirilmesine başlarsak, her şeyi bitirmek için 3 aydan az zamanımız kalır. Bu çoğu durumda daha büyük işlevselliği uygulamak için yeterli değildir. Yani plan, bir hızlı başlangıç yapmak ve sonraki iki sürüm için temel özellikleri, mevcut geliştirme sürümü beta durumundayken tanımlamaktır. Aynı zamanda, yukarıda bahsedilen özelliklerin geliştirme sürecini de başlatmayı planlıyoruz.

Daha spesifik olarak, bir seferde birden fazla küçük sürüm geliştireceğiz. Aslında Joomla! 4.1 üzerinde geliştirmeye zaten başladık. Bu, küçük bir sürüm için daha büyük özellikler üzerinde çalışmak için bize biraz daha zaman kazandırır.

Bir sürümün özelliklerini ve bir sürümün geliştirilmesini ve bakımını yöneten sorumlu Yayın Lideri zamanında duyuru yapacaktır. Duyuruyu takiben her geliştirici, Joomla! Geliştirme, Geliştirme Ekibinde hazırlanmış bir çalışma grubuna katılabilir ve planlanan özelliklerin uygulanmasına yardımcı olabilir.

Özellik Odağı

Nasıl olduğunu anlatırken, şimdi yeni sürümlerdeki özelliklerin neler olduğunu açıklamak istiyoruz. Tarihsel olarak, bir ana özellikle ve belki birkaç küçük özellikle ilgili küçük bir sürümle ilgili iyi deneyimlerimiz oldu. Örneğin 3.9'un GDPR özelliklerini düşünün. Küçük sürüm başına bir ana özellik tanımlayarak bu deneyimi geliştirmek istiyoruz. Daha sonra, genellikle Joomla'yı iyileştiren yaklaşık iki ek özellik tanımlamak istiyoruz.

Ek olarak, her küçük sürüm Joomla'nın kimliği için de doğru çalışmalıdır: Joomla'nın erişilebilir CMS listesinin başında olduğunu ve son kullanıcı için çok kullanışlı olma konusunda ikinci olduğunu düşünüyoruz. Bu nitelikleri iyileştirmek için, her küçük sürüm için en az 5 erişilebilirlik iyileştirmesi ve 5 kullanılabilirlik iyileştirmesi üzerinde çalışmak istiyoruz.

Elbette bu, küçük sürümlerin bu tanımlanmış yapı ile sınırlı olduğu anlamına gelmez. Yaklaşımı geleceğin mutlak temeli olarak görmelisiniz. Bu nedenle, kendi fikriniz ve uygulayacak işleviniz varsa, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin ve kesinlikle topluluktan ek özelliklere açığız. Fikirlere katkıda bulunmanın ve tartışmanın daha yapılandırılmış bir yolunu araştırıyor/düşünüyoruz. Takip etmek için daha fazlası.

Joomla 4.1 (4.0'dan 6 ay sonra)

Ana Özellik: Geliştirilmiş Medya Yöneticisi

Joomla! 4.0 ile, medya yöneticisinin tamamen yeniden yazılmış ve daha iyi bir sürümü uygulandı. Joomla 4.1'in ana özelliği daha da geliştirilmiş bir medya yöneticisi olacak. Şu anda medya yöneticisi esas olarak görüntüleri yüklemek için kullanılıyor, ancak bunu gerçek bir medya yönetim tesisine genişletmek istiyoruz. Farklı boyutlar ve meta verilerle görüntü yönetimini, video ve ses işleme ve özellikle oynatma ve belgeler için destek kullanma gibi düşünün.

Destekleyici Özellikler

İmzalı Güncellemeler

Şu anda Joomla! Güncellemeleri imzalarla güvence altına alınmamaktadır. Güncellemenin imzalanması, yüklü güncellemenin meşruiyetini sağlayacaktır. Joomla'nın hiçbir sorunlu/güvensiz sürümünün ve eklentilerinin yüklenmediğinden emin olmak için imzalı güncellemeler sunarak yüksek bir güvenlik iyileştirmesi olan Güncelleme Çerçevesini (TUF) uygulamayı planlıyoruz.

Cron Job Sistemi

Sunucu cron sistemi sunmayan bazı sunucu barındırma hizmeti verenler var, bu yüzden dahili bir cron job sistemi uygulamak istiyoruz. Bakın: Daha fazla iyileştirme için temel oluşturabilecek bir ilk uygulama burada yapılmıştır https://github.com/joomla/joomla-cms/pull/25022.

Erişilebilirlik özellikleri

Aşağıdaki erişilebilirlik özellikleri planlanmıştır:

 • Kullanıcı başına liste görünümlerinde sütunların Gizlenmesine/Gösterilmesine izin verin.
 • Ekrandaki öğeleri azaltmak için kullanıcı notları özelliğini kapatmaya/açmaya izin verin.
 • Medya yöneticisinin erişilebilirliğini geliştirin.
 • Araç Çubuğunu erişilebilir hale getirin.
 • Görünümleri listelemek ve düzenlemek için klavyeyle gezinme ekleyin.

Kullanılabilirlik özellikleri

Aşağıdaki kullanılabilirlik özellikleri planlanmıştır:

 • Liste görünümündeki bir öğenin durumunu sayfayı yeniden yüklemek yerine AJAX çağrısı ile değiştirin.
 • Yeni bir menü öğesi oluştururken, (bu oturumda) son kullanılan menü türünü varsayılan olarak yükleyin.
 • Aynı menüde farklı dillerdeki varsayılan menü öğelerine izin verin.
 • Özel alanlar olarak resimler/bağlantılar
 • Navigasyon için özel "çöp kutusu" simgesi/düğmesi.

Joomla! 4.2 (4.0'dan 12 ay sonra, 4.1'den 6 ay sonra)

Joomla! 4.2 için ana özellik hakkında kabaca bir fikrimiz var, ancak bazı küçük özellikler tanımlanacak [TBD]. Pazarlama ile işbirliği arıyoruz ve topluluk olarak sizden bize fikirlerinizi ve dileklerinizi vermenizi rica ediyoruz.

Ana Özellik: Çoklu Alan Adı

Joomla'ya bir çoklu Etki Alanı/Site işlevselliği uygulayın, şu anda ekibi oluşturuyoruz, yardım etmekle ilgileniyorsanız, lütfen Çoklu alan çalışma grubu ile iletişime geçin.

Destekleyici Özellikler

İçerik Hazırlama

İçeriği henüz yayınlamadan düzenlemeye/değiştirmeye ve daha sonra yayınlamaya (örneğin iş akışı yoluyla) izin verir.

Sağlık Kontrolü

Joomla! dosyalarınızın ve veritabanı yapınızın bütünlüğünü kontrol etmek için bir sayfa (ayrıca 3. taraf uzantıları için).

Tanımlanacak özellikler

 • Erişilebilirlik özellikleri
 • Kullanılabilirlik özellikleri

Lütfen herhangi bir fikir için üretim departmanıyla iletişime geçmekten çekinmeyin.

Soru/Cevap

Mevcut PR ile ne olur?

Joomla! 4.0 için özellik tamamlandı, yani orada yeni bir özellik uygulanmayacak. Tüm açık PR, Joomla! 4.1 sürümünü hedefleyecek şekilde değiştirilecek.

Yukarıdaki yol haritasında listelenmeyen yeni özellikleri uygulama şansı var mı?

Evet, tüm topluluk katkılarına çok açığız. Yukarıdaki liste, uygulamak istediğimiz bir temeldir. Yani her zaman daha fazlası mümkündür.

Joomla! 4.0 ne zaman çıkacak?

Bakım ekibinin burada net bir mesajı var.

Eğlenceye Katıl

Joomla'nın geleceğine dair bu bakış açısının iştahınızı kabartmasını ve sizi gelecekler için bizim kadar heyecanlandıracağını umuyoruz. Joomla! kapalı bir proje değildir. Joomla!, hepimizin katılımına bağlıdır. Bu nedenle, kod geliştirmeye, özellikleri test etmeye veya hataları bulmanıza yardımcı olabilirseniz, sizi de aramızda görmekten memnuniyet duyarız. Ve burada gelecekteki Joomla! 4 sürümleri hakkında konuşurken, bunların hepsi Joomla 4.0'ın piyasaya sürülmesine bağlı. Yardım etmek istiyorsanız, lütfen Joomla! Geliştirme Geliştirme Ekibi ile iletişime geçin.

İlgili Makaleler

Joomla!® Keşfedin

Joomla!® Haberler

Joomla!® Destek

Sosyal Ağlar

© 2005 - 2023 Joomlatr.org. Her hakkı saklıdır.
Joomla!® name is used under a limited license from Open Source Matters in the United States and other countries. Joomlatr.org is not affiliated with or endorsed by Open Source Matters or the Joomla! Project.