Joomla! 4 Beta 4 ve Joomla! 3.10 Alpha 2 burada: şimdi test edin!

Joomla! 4 Beta 4 ve Joomla! 3.10 Alpha 2 burada: şimdi test edin!

Joomla! Projesi, Joomla! 4 Beta 4 sürümünün ve Joomla! 3.10 Alpha 2'nin kullanıma sunulduğunu duyurmaktan mutluluk duyar.

Gelecek Joomla! 4.0 sürümü için kalite güvencesini sağlamak ve iyileştirmek için bu büyük sürümde sunulan yeni özellikleri keşfetmeniz için paketleri indirmeye, kurmaya ve test etmeye davet ediyoruz.

Joomla! 4.0 Beta'yı indirmek zorunda kalmadan veya siteleriniz den birini taşımadan denemek ister misiniz? Doğrudan launch.joomla.org adresinde test edin.

Beta 3 ile Beta 4 arasındaki fark nedir?

Joomla! 4, Beta 4 şunları içerir:

 • CSP Eklentisinin işlevselliğiyle ilgili çeşitli hata düzeltmeleri
 • Icomoon'umuzu harika bir fontawesome yazı tipiyle geliştirdik
 • Gelecekteki Joomla! 4.x sürümleri için bir hazırlık adımı olarak iç içe şablonları işlemek için bazı kodlar eklendi
 • Custom_data alanı uzantılar tablosuna geri eklendi (geliştirici geri bildirimlerinin doğrudan bir sonucu olarak)
 • API için genişletilmiş test kapsamı
 • 100'den fazla sorunlar düzeltildi

Sizi bu sürümü test etmeye davet ediyoruz ve Joomla! CMS Sorun İzleyicisindeki sorunları ve hataları bildirmenin yanı sıra, sağlayabileceğiniz tüm geri bildirimleri almaktan büyük mutluluk duyacağız.

Joomla! 4.x sürümünden daha yeni bir sürüme güncellemek için lütfen Bileşenler- Joomla! Güncelleme - Seçenekler'den Kanal Güncelleme - ''Kontrol Ediliyor'' gösterecek şekilde yapılandırın ve Minimum Stabiliteyi "Beta" olarak ayarlayın bu ayar artık yayın öncesi sürümler arasındaki güncellemeleri de desteklemektedir.

Sürüm 4.0 için bilinen geriye dönük uyumluluk sorunlarının tam listesi için lütfen belgeler sitesinde Joomla! 4.0'daki olası geriye dönük uyumluluk sorunları konusuna bakın.

 

Beta 3 ve Beta 4 arasında uygulanan tüm değişiklikleri görmek için lütfen GitHub'ı ziyaret edin.

Bu sürümdeki yenilikler?

Joomla! 4 Beta 4 ile birlikte Joomla! 3.10'un ikinci alfa sürümünü yayınlıyoruz.

Joomla! 3.10, iki ana seri arasındaki köprüdür. Joomla! 3.10 kararlı sürümü, öncelikle topluluk için bir sonraki büyük sürüme geçişi kolaylaştırmaya yardımcı olmak için Joomla! 4.0 geliştirme dalından API değişikliklerinin arka planlarını içeren bir sürüm olacaktır. Joomla! 3.10, nihayet piyasaya sürüldükten sonra iki yıl boyunca desteklenecektir.

Joomla! 3.10 ile, mini geçiş sürecinizde size yardımcı olmak için Joomla! Güncelleme bileşenine yeni bir özellik sunuyoruz: Ön Güncelleme Denetleyicisi.

 • Web siteniz 3.10'a güncellendiğinde, ön güncelleme denetleyicisi, mevcut barındırma (sunucu) ortamınız ve daha da önemlisi yüklü eklentilerinize göre Joomla! 4.0 minimum gereksinimleriyle uyumluluğu kontrol etmenizi sağlayacak. Bu, Joomla! 4.0'a sorunsuz bir şekilde geçmenize yardımcı olacaktır.

Görüşlerinizi bizimle paylaşın!

Joomla! 4 Beta 4'ü test ettiniz ve olması gerektiği gibi çalışmayan veya iyileştirilebilecek bir şey mi buldunuz? Lütfen bize bildirin. Geri bildirimleriniz ile daha iyi bir ürün yaratabiliriz!

Eklenti ve Şablon Geliştiricileri için Çağrı!

Bu sefer yine, özellikle bu çağrıyı tüm Joomla! eklenti ve şablon geliştiricilerine genişletmek istiyoruz: lütfen test edin ve daha da önemlisi, görüşlerinizi bizimle paylaşın! Ürünleriniz, Joomla'nın temel özelliklerinden birine katkıda bulunur: genişletilebilirliği. Joomla! 4.0 ve 3.10'un kararlı sürümleri için zaten uzantılar ve şablonlar hazırlamaya düşünüyorsanız, başlamak için mükemmel bir andır. Geri bildiriminiz, gelecek sürümler için çok önemlidir.

Özellikle geri bildiriminizi almak istediğimiz bazı konular:

 • Eklentileriniz ve şablonlarınız için çapraz sürüm uyumluluğunu iyileştirmek için ne yapabiliriz veya geriye dönük neye bakabiliriz?
 • 3.10'daki yeni ön güncelleme denetleyicisi geçtiğimiz haftalarda yeniden geliştirildi. Bununla ilgili düşüncelerin neler?

GitHub'da bir PR veya Sorun açarak veya George Wilson (Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.) ve Tobias Zulauf (Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.) ile bu konularda iletişime geçerek bize çok yardımcı olabilirsiniz. böylece tüm noktaların önceden gözden geçirildiğinden emin olabiliriz.

Web sitemi 3.9.x'ten Joomla! 4 Beta 3'e güncelleyebilir miyim?

Buradaki basit cevap evet. Bunu bir yayında olan sitenizde yapmamanızı şiddetle tavsiye ederiz; Beta olduğu için buna hazır değil. Ancak, Joomla! 4 güncellemesini bir test ortamında test etmek istiyorsanız, şimdi yapabilirsiniz.

Yükseltme bildirimi: Hem yaklaşan bir Joomla 4.1 özelliği için bir hazırlık adımının birleştirilmesi hem de custom_data özelliğinin geri eklenmesi nedeniyle - beta 3'ten beta 4'e yükseltme sorunları olacaktır. yükseltme - bu, aşağıdaki dokümantasyon sayfasındadır: https://docs.joomla.org/J4.x:Upgrade_to_4.0_Beta_4

3.9.x'ten Joomla! 4'e yükseltmek için, bu noktada yeni yayınlanan 3.10 alpha üzerinden gitmelisiniz. 3.9 ile 4.x arasında planlanan veya desteklenen doğrudan yükseltme yolu yoktur. Tüm yükseltmeler 3.10 üzerinden yapılır.

Yükseltme için lütfen şu adımları izleyin:

 • Joomla! Güncelleme Bileşen Seçenekleri'ne gidin ve Güncelleme Kanalı'nı “Test Etme” ve Minimum Kararlılık seçeneğini “Alpha” olarak değiştirin.
 • Joomla! Güncelleme Bileşeni'ni kullanarak 3.10 Alpha2'ye güncelleyin.
 • 3.10 Alpha sürümüne güncelledikten sonra lütfen Güncelleme Kanalı'nı “Özel URL” olarak değiştirin ve Özel URL'yi “https://update.joomla.org/core/test/310to4_list.xml” olarak ayarlayın.
 • Şimdi en son 4.0 beta sürümüne güncelleme alırsınız.
 • Lütfen güncelleme öncesi denetleyici den aldığınız sonuçları ortamınız açısından dikkatlice kontrol edin ve yükseltmeden önce yüklü eklentileri belirtin.
 • Yeni sürüme geçtikten sonra, Joomla! 4 beta'lar arasında gelecekteki güncellemeleri almak için lütfen "Beta" minimum kararlılıkla "Test" Güncelleme Kanalı'na geri dönün.

Yükseltme süreci hakkında daha fazla ayrıntıya mı ihtiyacınız var? Bunları belgelerde bulacaksınız.

Kararlı sürüm ne zaman?

Bu beta sürümün piyasaya sürülmesi, geliştiricilerden ve kullanıcılardan aldığımız geri bildirimlere bağlı olarak bir zaman çizelgesi içeren bir dönem açar. Sağlam ve zamanında teslimat yapılmasına yardımcı olmak için testler ve raporlarda bize katılın. Yardım etmek ister misiniz? Harika! Aşağıda neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi bulacaksınız.

Bu zaman çizelgesine ilişkin en güncel bilgileri proje yol haritamızda bulabilirsiniz.

Joomla! 4 ile ilgili belgeleri nereden bulabilirim?

Joomla 4'te size yardımcı olacak bazı öğreticiler sağlamaya başladık. Joomla 4'teki önemli değişiklikleri anlamanıza yardımcı olacak daha fazla öğretici yazacağız. Joomla 4 için bir Eklenti veya Modül oluşturma gibi mevcut olanları bulabilir, Joomla 4 ad alanları kuralları için bir Eklenti veya Modül oluşturma, yeni ifadeler hazırlama, yeni web varlık sınıflarını kullanma ve daha pek çok şey gibi mevcut olanları burada bulabilirsiniz.

Geliştiricileri, kullanıcılara ve diğer uzantı geliştiricilerine yardımcı olmak ve onlara rehberlik etmek için docs.joomla.org adresinde Joomla! 4 ile ilgili dokümanları yazmaya yardımcı olmaya teşvik ediyoruz.

Bir JDoc sayfası, geliştiricilerin hala yazılması gereken mevcut belgeleri ve belgeleri görmelerine yardımcı olur.

Sizi düzenli olarak kontrol etmeye, güncellemeye ve eksik içeriği sağlamaya davet ediyoruz:
https://docs.joomla.org/JDOC:Joomla_4_Tutorials_Project

Joomla 4'ün gelişimine nasıl yardımcı olabilirim?

4.0 sürümünün ve ana özelliklerimizin "üretime hazır" olmasını sağlamaya yardımcı olmak için size ihtiyacımız var! Yayınları test edin ve https://issues.joomla.org adresine bulabileceğiniz hataları bildirin.

Test kullanıcılarının (ve erken benimseyenlerin) hayatını kolaylaştırmak için Beta sürümünden sonraki Beta, RC veya kararlı sürüme güncelleme yapmak mümkündür (silinen dosyaları güncelleme ve SQL değişikliklerini değiştirme konusunda katı kalacağız).

Daha önce de belirtildiği gibi, mümkün olan en kısa sürede piyasaya sürülmesi için Joomla 4'e odaklanıyoruz. Bu nedenle, 3.10 hariç artık 3.x küçük sürümlerini yayınlamayı planlamıyoruz.

Tüm özellik önerileri 4.1 sürümü doğru yönlendirilmelidir.

Gönüllülerimize çok teşekkür ederiz!

Bu Beta ve Alpha sürümü, onlarca gönüllünün binlerce saatlik çalışmasının sonucudur.

4.0 Beta sürümüne ve 3.10 Alpha sürümüne katkıda bulunan herkese çok teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Joomla!® Keşfedin

Joomla!® Haberler

Joomla!® Destek

Sosyal Ağlar

© 2005 - 2023 Joomlatr.org. Her hakkı saklıdır.
Joomla!® name is used under a limited license from Open Source Matters in the United States and other countries. Joomlatr.org is not affiliated with or endorsed by Open Source Matters or the Joomla! Project.