joomla 4

Joomla 4 Kararlı sürüm ve Joomla 3.10 Kararlı sürüm yayınlandı

Hadi kutlayalım! Bugün Joomla! Projesi için önemli bir gün. 16. yaş günümüzü kutluyoruz. Ancak hepsi bu kadar değil… Gönüllülerimizin 9 yıllık sıkı çalışmasından sonra, “köprü” olarak bilinen Joomla 3.10 ile birlikte yeni ana versiyonumuz Joomla 4.0'ın yayınlandığını duyurmaktan gurur duyuyoruz.

Joomla 4 nedir?

Joomla 4 ana sürümdür. Yani birçok yeni özellik getiriyoruz. Her şey yeniden tasarlandı, yeniden düşünüldü ve elbette harika yeni özellikler ekledik.

En önemlisi, Joomla 4.0 sizin için tasarlandı, herkes için tasarlandı! Joomla 4 Tümü!
Yeni siteler oluşturmak, Joomla RC'den kararlı sürüm Joomla'ya ve ayrıca Joomla 3.10 serisinden ve Joomla 2.5 serisinden geçiş yapmak.

Bireysel, blog yazarı, hayır kurumu, web ajansı veya çok uluslu olsun, Joomla harika bir seçimdir!

Joomla 4'ün size nasıl fayda sağlayacağını bilmek ister misiniz?
Joomla.org/4'ü ziyaret edin

Joomla 4 nereden indirebilirim?

İndirmeler sitesinden tabii ki :)

Yeni Kurulumlar

Yeni Yükleme Joomla 4.0.0: https://downloads.joomla.org/cms/joomla4/4-0-0/Joomla_4-0-0-Stable-Full_Package.zip?format=zip

Yeni Yükleme: Joomla 3.10.0: https://downloads.joomla.org/cms/joomla3/3-10-0/Joomla_3-10-0-Stable-Full_Package.zip?format=zip

Yeni kurulum talimatları ve teknik gereksinimler


Güncelleme/Yükseltme

Joomla 4.0.0 Yükseltme : https://downloads.joomla.org/cms/joomla4/4-0-0

Joomla 3.10.0 Güncelleme : https://downloads.joomla.org/cms/joomla3/3-10-0


Yüklemek zorunda kalmadan Joomla 4'te bir tura çıkmak ister misiniz? Sizin için bir çözümümüz var: Joomla 4.0'ı launch.joomla.org adresinde deneyin.

Sitemi Joomla 4'e nasıl yükseltebilirim?

Stres yapmayın yalnız değilsiniz, mini göç için size rehberlik ediyoruz.

İlk adım, sitenizi Joomla 3.10'a güncellemek olacaktır. Sizi Joomla 3.10 Güncelleme Öncesi Denetleyicisini okumaya davet ediyoruz. 3.10 güncelleme denetleyicisi, hangi uzantıların Joomla 4.0 ile uyumlu olduğunu size söyleyecektir (harika, değil mi?).

Ardından, adım adım eğitimlerimizi takip etmeniz yeterli. Bunları https://docs.joomla.org/ Why_Migrate adresindeki resmi belgelerimizde bulabilirsiniz. Planlama, mini geçiş sürecinin en önemli parçasıdır. Başlamak için https://docs.joomla.org/Planning_for_Mini-Migration_-_Joomla_3.10.x_to_4.x adresine bakın. Bu belgenin alt kısmında, 3.10'dan 4.x'e mini geçiş için adım adım ilerleyebilirsiniz. ve özellikle planlama ile başlayın (JDocs'ta Joomla 4 hakkında birçok bilgi ve öğretici bulacaksınız).

Not: Taşımayapmadan önce varolan sitenizin bir kopyasında test etmenizi öneririz.

En kısa zamanda taşınmanız gerekip gerekmediğini de merak edebilirsiniz. Acele etmeyin, 2 yıl daha 3.10'u destekleyeceğiz. Yani şimdi yükseltme yapmazsanız siteniz risk altında değil. Ve bazı uzantılarınızın henüz Joomla 4 için hazır olmayabileceğini unutmayın (çoğu geliştirici bir süredir Joomla 4 test sürümü sunarak harika bir iş çıkarmış olsa da - bu uzantılarla ilgili makaleleri Joomla Community Magazine'de okuyabilirsiniz).

Joomla 4 çıktı, biraz gürültü yapın!

Dünyanın Joomla 4.0'ın yayınlandığını bilmesini sağlayın.
#Joomla4 ve #Joomla4All hashtagini kullanın, Joomla 4 videosunu paylaşın, Joomla 4 broşürünü müşterilerinize gönderin veya profesyonel sitenize ekleyin (https://joom.la/J4brochure adresinde bulabilirsiniz).


Ve daha fazlası çok yakında... Ay sonuna kadar Joomla Shop'ta özel Joomla 4 ürünleri ve sosyal medya hesaplarınızda, web sitelerinde, bu twitter ve facebook görselleri gibi haber bültenlerinde kullanabileceğiniz görseller mevcut olacak.


Joomla 3.10, Joomla 4'e geçişe yardımcı olur

Joomla 4 ile birlikte Joomla 3.10'un kararlı sürümünü yayınlıyoruz.

Joomla 3.10, 2 ana seri arasındaki köprüdür. Joomla 3.10 kararlı, öncelikle topluluk için bir sonraki büyük sürüme geçişi kolaylaştırmak için Joomla 4.0'dan API değişikliklerinin geri bildirimlerini içeren bir sürümdür. Joomla 3.10, 17.08.2023 tarihine kadar güvenlik yamaları ile desteklenecektir.

Web siteniz 3.10'a güncellendiğinde, güncelleme öncesi denetleyici, mevcut barındırma ortamı ve daha da önemlisi yüklü uzantılarınız açısından Joomla 4.0 minimum gereksinimleriyle uyumluluğu kontrol etmenize olanak tanır. Bu, Joomla 4.0'a yükseltmenizi sorunsuz bir şekilde hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

Web sitemi 3.9.x'ten Joomla 4 SKararlı sürüme güncelleyebilir miyim?


Buradaki basit cevap evet.

3.9.x'ten Joomla 4'e yükseltmek için en son 3.10 sürümünden geçmeniz gerekir. Yüklemenizi Joomla 4'e yönlendirmek için “Joomla Next” Güncelleme Sunucusunu kullanabilirsiniz: size yükseltme öncesi denetleyiciyi sağlamak ve yükseltme için ortak bir kod tabanına sahip olmak. 3.9 ile 4.x arasında planlanan veya desteklenen bir doğrudan yükseltme yolu yoktur, bu nedenle tüm yükseltmeler 3.10'dan geçer.

Joomla Belgeleri, geçişlere ve mini geçişlere ayrılmış tüm bir bölüme sahiptir. Burada en alakalı olanı Joomla 3.10.x - 4.x mini geçiş belgeleridir. Tüm göç türlerinde olduğu gibi, planlama en önemlisidir. Planla, planla, planla. Planlama, geçişlerin sorunsuz ilerlemesini sağlar.

Neden göç? farklı geçiş türleri için tanımlar, geçişi kendiniz yapmaktan rahat olup olmayacağınızı belirlemek için bir öz değerlendirme, size yardımcı olacak bir profesyonel bulmak için kaynaklara bağlantılar, planlama ve adım adım talimatlar verir.

Bu geçişi kendi başınıza yapabileceğinizden eminseniz, https://docs.joomla.org/Planning_for_Mini-Migration_-_Joomla_3.10.x_to_4.x ile başlamaktan çekinmeyin. Bu sayfanın altında, sizi adım adım talimatlara yönlendirecek büyük bir buton olacaktır. https://docs.joomla.org/Joomla_3.x_to_4.x_Step_by_Step_Migration.

Joomla! kimler içindir?

Joomla 4 Tümü

Joomla 4 herkes içindir.

Her sektörden gönüllüler tarafından yazıldı, internette her türlü proje için kullanıldı: küçük projeler, aynı zamanda ulusal hükümet siteleri. Küçük mağazalardan dünya lideri marka sitelerine.

Joomla'nın gücü, en iyi uygulamalara ayak uydurarak sürekli gelişen kod tabanından ve aynı zamanda pazardaki fırsatları gören ve bu boşlukları gerçek dünya ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış iyi yazılımlarla dolduran geniş geliştirici ekosisteminden gelir.

Joomla 4, ihtiyaçlarınıza göre büyüyebileceğini ve müşterilerinizle birlikte ölçeklenebileceğini bilerek web sitenizi başlatmanıza olanak tanıyan birinci sınıf bir CMS'nin en yenisidir.

Bütün bunlar ve Joomla 4 kullanımı ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır.

Ne için bekliyorsun? Bugün yükleyin ve geleceğinizi büyütün.

Joomla 4 Erişilebilirlik

Erişilebilir düzen, kontrast ve altyapı. Sitenizi herkese açık hale getirin.

Joomla 4 Tasarım

Gelişmiş bir medya yöneticisi ve düzenleyici ile harika web siteleri oluşturun.

Joomla 4 E-postaları

Özelleştirilebilir e-posta şablonları, site e-postalarının markanıza uymasını sağlar.

Joomla 4 Arama

Kullanıcılarınızın içeriğinizi hızlı ve verimli bir şekilde bulmasına izin verin.

Joomla 4 Güvenlik

Mimari değişiklikleri ve modern kod, güvenliği en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmıştır.

Joomla 4 SEO

Joomla4, herhangi bir arama motorunun en üstüne çıkabilmeniz için SEO ile ilgilenir.

Joomla 4 Hız

Hızlı yüklenen web sayfaları, kullanıcılarınızın tıklamalarını engeller.

Joomla 4 İş Akışları

Fikirden cilalı yayına, tanımlanmış ve kontrollü bir şekilde.

Joomla gelişimine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Joomla'ya aktif olarak dahil olmanın çeşitli yolları vardır. Kodlayıcı, entegratör veya Joomla kullanıcısı olmanız fark etmez. Daha fazla bilgi almak için gönüllü katılım ekibimizden herhangi biriyle iletişime geçebilir veya hazırsanız doğrudan Joomla! Bug Squad'a geçebilirsiniz.

Joomla! Bug Squad ve CMS Release Team, CMS geliştirme sürecindeki en aktif ekiplerden bazılarıdır ve her zaman hata raporlarını sıralamada, yamaları kodlamada ve çözümleri test etmede yardımcı olabilecek insanları (sadece geliştiriciler değil) ararlar. Joomla kod tabanı hakkındaki çalışma bilginizi arttırmanın harika bir yolu ve ayrıca dünyanın her yerinden yeni insanlarla tanışmanın harika bir yolu.

Eğer ilgileniyorsanız, lütfen Joomla! Wiki'de hakkımızda okuyun ve katılmak isterseniz, Bug Squad koordinatörümüz Jacob Waisner, Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine e-posta gönderin.

Ayrıca, sürecin birçok alanında yer alan kişilere teşekkür ederek Joomla'nın gelişimine yardımcı olabilirsiniz. Proje ayrıca, Joomla CMS ve Çerçevesine dahil edilecek çalışmaları hazırlamak ve göndermek için zaman ayıran tüm katkıda bulunanlara teşekkür etmek istiyor.

Gönüllülerimize Çok Teşekkür Ederiz!

Joomla 4.0, onlarca gönüllünün binlerce saatlik çalışmasının sonucudur.

4.0 sürümüne katkıda bulunan herkese çok teşekkür ederiz! Şu anda bu taahhütlere katkıda bulunan birçok farklı insanla 46.193'ün üzerinde taahhütte bulunuyoruz (test kullanıcıları ve diğer kodlama dışı faaliyetler dahil değil).

İlgili Makaleler

Joomla!® Keşfedin

Joomla!® Haberler

Joomla!® Destek

Sosyal Ağlar

© 2005 - 2023 Joomlatr.org. Her hakkı saklıdır.
Joomla!® name is used under a limited license from Open Source Matters in the United States and other countries. Joomlatr.org is not affiliated with or endorsed by Open Source Matters or the Joomla! Project.