Joomla 4.1.0 Beta 2 yayınlandı

Joomla 4.1.0 Beta 2 yayınlandı

Joomla Projesi, test için ikinci Joomla 4.1 Beta 2'nin kullanılabilirliğini duyurmaktan mutluluk duyar.

Bu sürüm ne için?

Beta sürümleri için iki ana hedef vardır:

 • Geliştiricilere eklentilerini test etmeleri için temel sağlamak
 • Kararlı sürümden önce sorunları bildirmek

Sürüm 4.1 için bilinen geriye dönük uyumluluk sorunlarının tam listesi için lütfen belgeler sitesinde Joomla 4'teki olası geriye dönük uyumluluk sorunları bölümüne bakın.

Bu sürüm ne için DEĞİLDİR?

Joomla 4.1'in bu alfa sürümü, canlı/yayında olan siteleri için uygun değildir. Sadece test amaçlıdır.

Nereden indirebilirim?

Joomla 4.1 Beta 2 İndirin

Her zaman Joomla 4'ün en son derlemesini kullanmak için, sizi her gece güncellenen gecelik derleme paketlerini kullanmaya davet ediyoruz.

Yeni başlayanların işini kolaylaştırmak için launch.joomla.org adresinde test için ücretsiz bir Joomla 4 web sitesi açabilirsiniz.

Son sürüm ne zaman çıkacak?

Joomla! 4.1 (genel kullanılabilirlik) 15 Şubat 2022'de veya yaklaşık olarak piyasaya sürülecek. Planlanan kilometre taşları şunlardır:

Alfa

 • 28 Eylül 2021
 • 26 Ekim 2021
 • 23 Kasım 2021

Beta (Özelliğin Dondurulması)

 • 7 Aralık 2021
 • 21 Aralık 2021
 • 4 Ocak 2022

Sürüm adayı

 • 18 Ocak
 • 1 Şubat

Kararlı sürüm

 • 15 Şubat 2022

Gönüllülerin mevcudiyetine ve kontrolümüz dışındaki koşullara bağlı olarak tarihlerin değişebileceğini lütfen unutmayın. 

Joomla 4.1'deki yenilikler neler?

Gelecek nesil Joomla'yı en iyi hale getirmeye kararlıyız. Şimdiye kadar, 4.1 sürümüne taahhüt edilen özellikler bunlar. Aşağıdaki listeye bakın.

Joomla 4.1 için planlar nelerdir?

Şu anda Joomla 4.1 yolundayız. Joomla 4.1 projelerinin çoğu tamamlandı veya tamamlanmak üzere ve birleştirilmesi için bazı son testlerin yapılması gerekiyor.:

 • Erişilebilirlik geliştirme, makaleler içinde dil desteği > Buraya bakın
  => Birleştirilmiş ve kullanılabilir
 • TinyMCE düzenleyicide kod vurgulama için daha iyi destek > Buraya bakın
  => Birleştirilmiş ve kullanılabilir
 • Medya Yöneticisi Web Hizmetinin Geliştirilmesi > Buraya bakın
  => Birleştirilmiş ve kullanılabilir
 • Alt şablonlar > Buraya bakın
  => Birleştirilmiş ve kullanılabilir
 • Joomla için Görev Zamanlayıcı (Web cron) > Burada test edin
 • Ve daha fazlası

Stabilizasyonun ilk aşaması başarıyla başladı, ancak hala yapılacak çok şey var. Şimdi size bağlı olduğumuz kritik aşamaya geliyoruz. Hala 4.1'e dönüştürmek için yardımınıza ihtiyaç duyan test edilmemiş birkaç hata düzeltmesi var. Bir geliştiriciyseniz, açık 4.1 sorunlarına göz atabilir ve düzeltmeleri gönderebilirsiniz. Son sürüm notunda duyurulduğu gibi, artık özelliklere hazırız. 4.1 şubesine bundan sonra hiçbir yeni özellik eklemeyeceğiz. Önümüzdeki haftalarda yeni özelliklerin önerilip geliştirilebileceği bir 4.2 şube oluşturacağız.

Geliştirme stratejimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen bu makaleyi okuyun.

Joomla 4.1'in geliştirilmesine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

4.1 sürümünün ve ana özelliklerimizin "üretime hazır" olmasını sağlamaya yardımcı olmak için, sürümleri test etme ve issues.joomla.org adresinde bulabileceğiniz hataları bildirme konusunda yardımınıza ihtiyacımız var.

Hepsinden önemlisi, eklenti geliştiricilerini kollarını sıvamaya, hataları aramaya ve eklentilerini Joomla 4.1 ile test etmeye ve deneyimlerini iletmeye teşvik ediyoruz.

Kullanıcılarımıza Joomla 3.10'un Joomla 3.x serisinin son sürümü olmayı planladığını ve bir sonrakine geçişi kolaylaştırmak için Joomla 4.x geliştirme dalından API değişikliklerinin arka planlarını içeren bir sürüm olacağını hatırlatmak isteriz. topluluk için büyük yayın.

En iyisini yapmak için Joomla 4'e odaklanıyoruz. Bu nedenle, gerçekten gerekli olduğu kanıtlanmadıkça, daha fazla 3.x alt sürümü yayınlamayı planlamıyoruz. Tüm özellik önerileri 4.1 sürümüne yönelik olmalıdır.

Joomla 4 ile ilgili belgeleri nerede bulabilirim?

Joomla 4'te size yardımcı olacak bazı eğitimler vermeye başladık. Joomla 4'teki önemli değişiklikleri anlamanıza yardımcı olmak için daha fazla eğitim yazacağız. Joomla 4 için Eklenti veya Modül oluşturma gibi mevcut olanları bulabilirsiniz. ad alanları kuralları, hazırlanmış ifadeler, yeni web varlık sınıflarını kullanma ve daha pek çok şey burada.

Geliştiricileri, kullanıcılara ve diğer uzantı geliştiricilerine yardımcı olmak ve rehberlik etmek için docs.joomla.org'da Joomla 4 ile ilgili belgeleri yazmaya yardımcı olmaya teşvik ediyoruz.

Bir JDocs sayfası, geliştiricilerin mevcut belgeleri ve hala ihtiyaç duyulan belgeleri görmelerine yardımcı olacaktır.

Sizi düzenli olarak kontrol etmeye, güncellemeye ve eksik içeriği sağlamaya davet ediyoruz: https://docs.joomla.org/JDOC:Joomla_4_Tutorials_Project

Beta'ya (özellik dondurma) ulaştığımızda özellik belgelerinin çoğuna ihtiyaç duyulacaktır.

Joomla 4.x'e yükseltmeyi planlamalı mıyım?

Joomla 4.x, Joomla'nın en son ana sürümüdür.

Joomla 3.10, Joomla 3'ün son küçük sürümü olarak Joomla 4 ile birlikte yayınlandı (bu makaleye bakın).

İlgili bilgiler

Bir eklenti geliştiricisiyseniz, lütfen eklenti geliştirmeyi tartışabileceğiniz genel geliştirici posta listesine abone olduğunuzdan emin olun. Özel geliştirmeyi etkileyebilecek haberler de zaman zaman burada yayınlanacaktır.

 

İlgili Makaleler

Joomla!® Keşfedin

Joomla!® Haberler

Joomla!® Destek

Sosyal Ağlar

© 2005 - 2023 Joomlatr.org. Her hakkı saklıdır.
Joomla!® name is used under a limited license from Open Source Matters in the United States and other countries. Joomlatr.org is not affiliated with or endorsed by Open Source Matters or the Joomla! Project.