Joomla! 4 Beta 3 ve Joomla! 3-10 Alpha 1 Yayınlandı

Joomla! 4 Beta 3 ve Joomla! 3-10 Alpha 1 Yayınlandı

Joomla! Projesi, Joomla! 4 Beta 3 sürümünün ve Joomla! 3.10'un ilk Alpha sürümünün kullanılabilirliğini duyurmaktan memnuniyet duyar. Gelecek 4.0 sürümü için kalite güvencesini geliştirmek ve bu büyük sürümde sunulan yeni özellikleri keşfetmeniz için paketi indirmeye, yüklemeye ve test etmeye davet ediyoruz.

Siteleriniz den birini taşımadan Joomla! 4.0 Beta'yı denemek ister misiniz? Doğrudan launch.joomla.org adresinden test edin.

Beta 2 ve Beta 3 arasındaki fark nedir?

Joomla 4 Beta 3, Beta 2 deki birkaç hata düzeltmeleri ve iyileştirmeler içerir:

  • J3 ile geriye doğru uyumluluğa yardımcı olmak için Model Sınıfında iyileştirme (#30172)
  • Simgelerin çoğunu Font Awesome kullanarak doğrudan taşındı (bazı b/c katmanlarıyla)

Sizi bu sürümü test etmeye davet ediyoruz ve Joomla CMS Sorun İzleyicisindeki sorunları ve hataları bildirmenin yanı sıra, verebileceğiniz tüm geri bildirimleri almak için çok minnettar olacağız.

Joomla! 4.x sürümünden daha yeni bir sürüme güncellemek için lütfen Bileşenler- Joomla Güncelleme - Seçenekler'den Kanal Güncelleme - ''Kontrol Ediliyor'' gösterecek şekilde yapılandırın ve Minimum Stabiliteyi "Beta" olarak ayarlayın bu ayar artık yayın öncesi sürümler arasındaki güncellemeleri de desteklemektedir.

Sürüm 4.0 ile ilgili bilinen geriye dönük uyumluluk sorunlarının tam listesi için lütfen belgeleme sitesindeki Joomla 4.0'daki olası geriye dönük uyumluluk sorunlarına bakın.

 

İngilizce (UK), 4.0.0 Beta 3 Tam Paket.

 

Beta 2 ve Beta 3 arasında uygulanan tüm değişiklikleri görmek için lütfen GitHub'ı ziyaret edin.

Bu sürümdeki yenilikler

Joomla 4 Beta 3 ile birlikte, Joomla 3.10'un ilk alpha sürümünü yayınlıyoruz.

Joomla 3.10, 2 ana seri arasındaki köprüdür. Joomla 3.10 kararlı, öncelikle topluluk için bir sonraki büyük sürüme geçişi kolaylaştırmak için Joomla 4.0 geliştirme dalından API değişikliklerinin backport'larını içeren bir sürüm olacaktır. Joomla 3.10, nihayet piyasaya sürüldükten sonra 2 yıl boyunca desteklenecek

Joomla 3.10 ile, mini geçiş işleminiz de size yardımcı olması için Joomla Güncelleme bileşenine yeni bir özellik sunuyoruz: Ön Güncelleme Denetleyicisi.

Web siteniz 3.10 olarak güncellendiğinde, ön güncelleme denetleyicisi, Joomla 4.0 minimum gereksinimleriyle uyumluluğu, mevcut barındırma ortamı ve daha da önemlisi yüklü eklentiler açısından kontrol etmenizi sağlar. Bu, Joomla 4.0'a sorunsuz bir şekilde geçmenize yardımcı olacaktır.

Eklenti ve Eklenti Geliştiricileri Geri Bildirimi İçin Çağrı!

Özellikle, bu çağrıyı tüm Joomla eklenti ve şablon geliştiricilerinin test etmelerini ve daha da önemlisi geri bildirimde bulunmalarını istiyoruz. Ürünleriniz Joomla’nın temel özelliklerinden birine katkıda bulunur: onun genişletilebilirliği. Bu sürüm, Joomla 4.0 ve 3.10'un kararlı sürümü için eklentiler ve şablonları hazırlamaya başlamak için mükemmel bir zamandır. Geri bildiriminiz önümüzdeki sürümler için çok önemlidir.

Bazı konular hakkında görüşlerinizi almak istiyoruz:

  • Eklentileriniz ve şablonlarınız için sürümler arası uyumluluğu geliştirmek için ne yapabiliriz veya geriye dönük ne yapılabilir?
  • 3.10'daki yeni ön güncelleme denetleyicisi son haftalarda yeniden geliştirildi. Bununla ilgili düşüncelerin nelerdir?

GitHub'da bir PR veya Sorun açarak veya bu konularda George Wilson (Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.) ve Tobias Zulauf (Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.) ile iletişime geçerek bize daha çok yardımcı olabilir, böylece tüm noktaların önceden gözden geçirildiğinden emin olabiliriz.

Web sitemi 3.9.x sürümünden Joomla 4 Beta 3 sürümüne güncelleyebilir miyim?

Buradaki basit cevap evet. Yayında olmayan test amaçlı bit sitenizde, Joomla 4 güncellemesini test etmek istiyorsanız şimdi yapabilirsiniz.

3.9.x sürümünden Joomla 4 sürümüne geçmek için, bu noktada yeni çıkan 3.10 alfa'yı kullanmanız gerekir. Planlanan veya desteklenen 3.9 ve 4.x arasında doğrudan yükseltme yolu yoktur. Tüm yükseltmeler 3.10'dan geçer.

Yükseltme için lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

  • Joomla Güncelleme Bileşen Seçenekleri'ne gidin ve Güncelleme Kanalı'nı “Test Etme” ve Minimum Kararlılık seçeneğini “Alpha” olarak değiştirin.
  • Joomla Güncelleme Bileşeni'ni kullanarak 3.10 Alpha1'e güncelleyin.
  • 3.10 Alpha sürümüne güncelledikten sonra lütfen Güncelleme Kanalı'nı “Özel URL” olarak değiştirin ve Özel URL'yi “https://update.joomla.org/core/test/310to4_list.xml” olarak ayarlayın.
  • Şimdi en son 4.0 beta sürümüne güncelleme alırsınız.
  • Lütfen güncelleme öncesi denetleyici den aldığınız sonuçları ortamınız açısından dikkatlice kontrol edin ve yükseltmeden önce yüklü eklentileri belirtin.
  • Yeni sürüme geçtikten sonra, Joomla 4 beta'lar arasında gelecekteki güncellemeleri almak için lütfen "Beta" minimum kararlılıkla "Test" Güncelleme Kanalı'na geri dönün.

Yeni sürüme geçiş işlemi hakkında daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Bunları belgelerde bulacaksınız.

Kararlı sürüm ne zaman?

Bu beta sürümün piyasaya sürülmesi, geliştiricilerden ve kullanıcılardan aldığımız geri bildirimlere bağlı olarak bir zaman çizelgesi içeren bir dönem açar. Sağlam ve zamanında teslimat yapılmasına yardımcı olmak için testler ve raporlarda bize katılın. Yardım etmek ister misiniz? Harika! Aşağıda neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi bulacaksınız.

Bu zaman çizelgesine ilişkin en güncel bilgileri proje yol haritamızda bulabilirsiniz.

Joomla! 4 ile ilgili belgeleri nereden bulabilirim?

Joomla 4'te size yardımcı olacak bazı öğreticiler sağlamaya başladık. Joomla 4'teki önemli değişiklikleri anlamanıza yardımcı olacak daha fazla öğretici yazacağız. Joomla 4 için bir Eklenti veya Modül oluşturma gibi mevcut olanları bulabilir, Joomla 4 ad alanları kuralları için bir Eklenti veya Modül oluşturma, yeni ifadeler hazırlama, yeni web varlık sınıflarını kullanma ve daha pek çok şey gibi mevcut olanları burada bulabilirsiniz.

Geliştiricileri, kullanıcılara ve diğer uzantı geliştiricilerine yardımcı olmak ve onlara rehberlik etmek için docs.joomla.org adresinde Joomla! 4 ile ilgili dokümanları yazmaya yardımcı olmaya teşvik ediyoruz.

Bir JDoc sayfası, geliştiricilerin hala yazılması gereken mevcut belgeleri ve belgeleri görmelerine yardımcı olur.

Sizi düzenli olarak kontrol etmeye, güncellemeye ve eksik içeriği sağlamaya davet ediyoruz:
https://docs.joomla.org/JDOC:Joomla_4_Tutorials_Project

Joomla 4'ün gelişimine nasıl yardımcı olabilirim?

4.0 sürümünün ve ana özelliklerimizin "üretime hazır" olmasını sağlamaya yardımcı olmak için, sürümleri test etme ve issue.joomla.org adresinde bulabileceğiniz hataları bildirme konusunda yardımınıza ihtiyacımız var.

Test kullanıcılarının (ve erken benimseyenlerin) hayatını kolaylaştırmak için Beta sürümünden sonraki Beta, RC veya kararlı sürüme güncelleme yapmak mümkündür (silinen dosyaları güncelleme ve SQL değişikliklerini değiştirme konusunda katı kalacağız).

Daha önce de belirtildiği gibi, mümkün olan en kısa sürede piyasaya sürülmesi için Joomla 4'e odaklanıyoruz. Bu nedenle, 3.10 hariç artık 3.x küçük sürümlerini yayınlamayı planlamıyoruz.

Tüm özellik önerileri 4.1 sürümü doğru yönlendirilmelidir.

Gönüllülerimize çok teşekkür ederiz!

Bu Beta ve Alpha sürümü, onlarca gönüllünün binlerce saatlik çalışmasının sonucudur.

4.0 Beta sürümüne ve 3.10 Alpha sürümüne katkıda bulunan herkese çok teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Joomla!® Keşfedin

Joomla!® Haberler

Joomla!® Destek

Sosyal Ağlar

© 2005 - 2023 Joomlatr.org. Her hakkı saklıdır.
Joomla!® name is used under a limited license from Open Source Matters in the United States and other countries. Joomlatr.org is not affiliated with or endorsed by Open Source Matters or the Joomla! Project.