Joomla 4 Beta 5 ve Joomla 3.1 Alpha 3 Yayınlandı

Joomla 4 Beta 5 ve Joomla 3.1 Alpha 3 Yayınlandı

Joomla! Projesi bir kez daha Joomla! 4 Beta 5 sürümünün ve ayrıca 3.10 Alpha 3'ün kullanılabilirliğini duyurmaktan memnuniyet duyar.

Gelecek 4.0 sürümü için kalite güvencesini iyileştirmek ve bu büyük sürümde sunulan yeni özellikleri keşfetmeniz için paketi indirmeye, kurmaya ve test etmeye davet ediyoruz.

Sitelerinizden birini taşımadan Joomla! 4.0 Beta'yı denemek ister misiniz? Doğrudan launch.joomla.org adresinde test edin.

Beta 4 ile Beta 5 arasındaki fark nedir?

Joomla 4 Beta 5 şunları içerir:

  • "Denetim Masası" nı "Ana Gösterge Tablosu" olarak yeniden adlandırır
  • Joomla 3 stili eklentilerinde etkinlikleri $ event adlı bir bağımsız değişken içerdiğinde oluşan bir hatayı düzeltir
  • Çeşitli belge bloğu güncellemeleri
  • PBF Katkıda Bulunanlarımız sayesinde 200'den fazla hata giderildi!

Sizi bu sürümü test etmeye davet ediyoruz ve Joomla CMS Sorun İzleyicisindeki sorunları ve hataları bildirmenin yanı sıra, sağlayabileceğiniz tüm geri bildirimleri almaktan çok memnun olacağız.

Joomla! 4.x sürümünden daha yeni bir sürüme güncellemek için lütfen Bileşenler- Joomla! Güncelleme - Seçenekler'den Kanal Güncelleme - ''Kontrol Ediliyor'' gösterecek şekilde yapılandırın ve Minimum Stabiliteyi "Beta" olarak ayarlayın bu ayar artık yayın öncesi sürümler arasındaki güncellemeleri de desteklemektedir.

Sürüm 4.0 için bilinen geriye dönük uyumluluk sorunlarının tam listesi için lütfen belgeler sitesinde Joomla 4.0'daki olası geriye dönük uyumluluk sorunları konusuna bakın.

 İngilizce (İngiltere), 4.0.0 Beta 5 Tam Paket.

Beta 3 ve Beta 4 arasında uygulanan tüm değişiklikleri görmek için lütfen GitHub'ı ziyaret edin.

Joomla 3.10, Joomla 4'e geçişe yardımcı olur

Joomla 4 Beta 5 ile birlikte Joomla 3.10'un üçüncü alfa sürümünü yayınlıyoruz.

Joomla 3.10, 2 ana seri arasındaki köprüdür. Joomla 3.10 kararlı sürümü, öncelikle topluluk için bir sonraki ana sürüme geçişi kolaylaştırmaya yardımcı olmak için Joomla 4.0 geliştirme dalından API değişikliklerinin arka planlarını içeren bir sürüm olacaktır. Joomla 3.10, nihayet piyasaya sürüldükten sonra 2 yıl boyunca desteklenecektir.

Joomla! 3.10 ile, mini geçiş sürecinizde size yardımcı olmak için Joomla! Güncelleme bileşenine yeni bir özellik sunuyoruz: Ön Güncelleme Denetleyicisi.

Web siteniz 3.10'a güncellendiğinde, ön güncelleme denetleyicisi, mevcut barındırma ortamı ve daha da önemlisi yüklü uzantılarınız açısından Joomla 4.0 minimum gereksinimleri ile uyumluluğu kontrol etmenize izin verecektir. Bu, Joomla 4.0'a sorunsuz bir şekilde geçmenize yardımcı olacaktır.

Eklenti ve Şablon Geliştiricileri için Çağrı!

Özellikle bu çağrıyı test etmek ve daha da önemlisi tüm Joomla eklentisi ve şablon geliştiricilerine geri bildirim sağlamak için genişletmek istiyoruz. Ürünleriniz, Joomla'nın temel özelliklerinden birine katkıda bulunur: genişletilebilirliği. Bu sürüm, Joomla 4.0 ve 3.10'un kararlı sürümleri için eklentiler ve şablonlar hazırlamaya başlamak için mükemmel bir andır. Geri bildiriminiz gelecek sürümler için çok önemlidir.

GitHub'da bir PR veya Sorun açarak veya George Wilson (Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.) ve Tobias Zulauf (Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.) ile bu konularda iletişime geçerek bize çok yardımcı olabilirsiniz. böylece tüm noktaların önceden gözden geçirildiğinden emin olabiliriz.

Web sitemi 3.9.x'ten Joomla 4 Beta 5'e güncelleyebilir miyim?

Buradaki basit cevap evet. Bunu bir yayında olan sitenizde yapmamanızı şiddetle tavsiye ederiz; Beta olduğu için buna hazır değil. Ancak, Joomla! 4 güncellemesini bir test ortamında test etmek istiyorsanız, şimdi yapabilirsiniz.

Yükseltme bildirimi: Hem yaklaşan bir Joomla 4.1 özelliği için bir hazırlık adımının birleştirilmesi hem de custom_data özelliğinin geri eklenmesi nedeniyle - beta 3'ten beta 4'e yükseltme sorunları olacaktır. yükseltme - bu, aşağıdaki dokümantasyon sayfasındadır: https://docs.joomla.org/J4.x:Upgrade_to_4.0_Beta_4

3.9.x'ten Joomla! 4'e yükseltmek için, bu noktada yeni yayınlanan 3.10 alpha üzerinden gitmelisiniz. 3.9 ile 4.x arasında planlanan veya desteklenen doğrudan yükseltme yolu yoktur. Tüm yükseltmeler 3.10 üzerinden yapılır.

Yükseltme için lütfen şu adımları izleyin:

  1. Joomla! Güncelleme Bileşen Seçenekleri'ne gidin ve Güncelleme Kanalı'nı “Test Etme” ve Minimum Kararlılık seçeneğini “Alpha” olarak değiştirin.
  2. Joomla! Güncelleme Bileşeni'ni kullanarak 3.10 Alpha2'ye güncelleyin.
  3. 3.10 Alpha sürümüne güncelledikten sonra lütfen Güncelleme Kanalı'nı “Özel URL” olarak değiştirin ve Özel URL'yi “https://update.joomla.org/core/test/310to4_list.xml” olarak ayarlayın.
  4. Şimdi en son 4.0 beta sürümüne güncelleme alırsınız.
  5. Lütfen güncelleme öncesi denetleyici den aldığınız sonuçları ortamınız açısından dikkatlice kontrol edin ve yükseltmeden önce yüklü eklentileri belirtin.
  6. Yeni sürüme geçtikten sonra, Joomla! 4 beta'lar arasında gelecekteki güncellemeleri almak için lütfen "Beta" minimum kararlılıkla "Test" Güncelleme Kanalı'na geri dönün.

Yükseltme süreci hakkında daha fazla ayrıntıya mı ihtiyacınız var? Bunları belgelerde bulacaksınız.

Kararlı sürüm ne zaman?

Bu beta sürümün piyasaya sürülmesi, geliştiricilerden ve kullanıcılardan aldığımız geri bildirimlere bağlı olarak bir zaman çizelgesi içeren bir dönem açar. Sağlam ve zamanında teslimat yapılmasına yardımcı olmak için testler ve raporlarda bize katılın. Yardım etmek ister misiniz? Harika! Aşağıda neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi bulacaksınız.

Bu zaman çizelgesine ilişkin en güncel bilgileri proje yol haritamızda bulabilirsiniz.

Joomla! 4 ile ilgili belgeleri nereden bulabilirim?

Joomla 4'te size yardımcı olacak bazı öğreticiler sağlamaya başladık. Joomla 4'teki önemli değişiklikleri anlamanıza yardımcı olacak daha fazla öğretici yazacağız. Joomla 4 için bir Eklenti veya Modül oluşturma gibi mevcut olanları bulabilir, Joomla 4 ad alanları kuralları için bir Eklenti veya Modül oluşturma, yeni ifadeler hazırlama, yeni web varlık sınıflarını kullanma ve daha pek çok şey gibi mevcut olanları burada bulabilirsiniz.

Geliştiricileri, kullanıcılara ve diğer uzantı geliştiricilerine yardımcı olmak ve onlara rehberlik etmek için docs.joomla.org adresinde Joomla! 4 ile ilgili dokümanları yazmaya yardımcı olmaya teşvik ediyoruz.

Bir JDoc sayfası, geliştiricilerin hala yazılması gereken mevcut belgeleri ve belgeleri görmelerine yardımcı olur.

Sizi düzenli olarak kontrol etmeye, güncellemeye ve eksik içeriği sağlamaya davet ediyoruz:
https://docs.joomla.org/JDOC:Joomla_4_Tutorials_Project

Joomla 4'ün gelişimine nasıl yardımcı olabilirim?

4.0 sürümünün ve ana özelliklerimizin "üretime hazır" olmasını sağlamaya yardımcı olmak için size ihtiyacımız var! Yayınları test edin ve https://issues.joomla.org adresine bulabileceğiniz hataları bildirin.

Test kullanıcılarının (ve erken benimseyenlerin) hayatını kolaylaştırmak için Beta sürümünden sonraki Beta, RC veya kararlı sürüme güncelleme yapmak mümkündür (silinen dosyaları güncelleme ve SQL değişikliklerini değiştirme konusunda katı kalacağız).

Daha önce de belirtildiği gibi, mümkün olan en kısa sürede piyasaya sürülmesi için Joomla 4'e odaklanıyoruz. Bu nedenle, 3.10 hariç artık 3.x küçük sürümlerini yayınlamayı planlamıyoruz.

Tüm özellik önerileri 4.1 sürümü doğru yönlendirilmelidir.

Gönüllülerimize çok teşekkür ederiz!

Bu Beta ve Alpha sürümü, onlarca gönüllünün binlerce saatlik çalışmasının sonucudur.

4.0 Beta sürümüne ve 3.10 Alpha sürümüne katkıda bulunan herkese çok teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Joomla!® Keşfedin

Joomla!® Haberler

Joomla!® Destek

Sosyal Ağlar

© 2005 - 2023 Joomlatr.org. Her hakkı saklıdır.
Joomla!® name is used under a limited license from Open Source Matters in the United States and other countries. Joomlatr.org is not affiliated with or endorsed by Open Source Matters or the Joomla! Project.