Joomla 4 Horizon Alpha 12

Joomla 4 Horizon Alpha 12

Joomla Projesi, on ikinci Joomla 4.0 Alpha'nın test için kullanılabilirliğini duyurmaktan mutluluk duyar. 

Bu sürüm ne için?

Alpha sürümleri için iki ana amaç vardır:

 • Geliştiricilere uzantılarını test etmek için temel sağlamak ve son sürümden önce herhangi bir sorunu bildirmek
 • Kullanıcıların Joomla 4 ile tanıtılan yeni özellikleri keşfetmelerini sağlamak.

Bu sürüm 4.0.0 sürümüne dahil edilecek Joomla Çekirdek kütüphanesi değişikliklerinin çoğunu içerir. Bu değişikliklerden bazıları, uzantılarda küçük değişiklikler gerektirecektir. Sürüm Joomla 4.0 için bilinen geriye dönük uyumluluk sorunlarının tam bir listesi için lütfen Joomla 4.0'daki dokümantasyon sitesindeki Potansiyel geriye dönük uyumluluk konularına bakınız.

Joomla! 4.0 Alpha 12 İndir

Her zaman Joomla 4'ün en yeni sürümünü kullanmak için, sizi her gece güncellenen, güncel sürümü kullanmaya davet ediyoruz. Yeni kullanıcıların işini kolaylaştırmak amacıyla, launch.joomla.org adresinde test edilmek üzere ücretsiz bir Joomla 4 web sitesi başlatabilirsiniz.

Bunun bir Alpha sürümü olduğunu ve bir yayında olan web sitesinde kullanıma hazır olmadığını unutmayın. Sadece test amaçlıdır.

Joomla 4'teki yenilikler

Yeni nesil Joomla'yı en iyi hale getirmeye kararlıyız. Joomla 4 basitlik ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunarken aynı zamanda geliştiriciler için daha güçlü bir sistem olacaktır.

İşte uygulamak istediğimiz Joomla 4'ün temel özellik ve faydalarının kısa bir listesi:

 • Göz açıp kapayıncaya kadar Joomla'yı kurun. Daha kolay, daha hızlı ve daha kullanıcı dostu bir kurulum süreci
 • Yeni ve geliştirilmiş bir deneyim sunmak için yepyeni Kullanıcı Arabirimleri (arka uç ve ön uç)
 • Web herkes içindir. Şablonların erişilebilir olmasını sağlamayı amaçlıyoruz (WCAG 2.1 Seviyesi AA)
 • Daha temiz bir Kullanıcı Arayüzü ve yeni görüntü düzenleme yetenekleri ile tamamen yeniden oluşturulmuş bir Medya Yöneticisi
 • Makalelerinizi gelişmiş ve özelleştirilebilir bir şekilde yönetmek için yeni bir Yayıncılık İş Akışı
 • İçeriğinizi diğer web sitelerine erişilebilir hale getirmenize ve mobil uygulama oluşturma kolaylığı için Web Servisleri
 • Hazırlanan SQL ifadeleri için destek gibi yeni güvenlik özellikleri
 • Sitenizin gönderdiği e-postaların kolayca özelleştirilmesini sağlamak için HTML Posta Şablonları
 • Geliştirilmiş ve genişletilmiş bir Komut Satırı Ara birimi (CLI)
 • Daha temiz ve daha güçlü bir kod tabanı. Kullanımdan kaldırılmış işlevlerin Joomla 3.x'ten kaldırılması ve geliştiricilerin her zamankinden daha sağlam ve yenilikçi uygulamalar sunmalarına olanak sağlayan PHP ad alanlarının kullanımı ile
 • Joomla Framework'ün gücü CMS ile birleşti
 • Gelişmiş bir olay gönderme sistemi.
 • Ve daha fazlası!

Alpha 11 ve Alpha 12 arasındaki fark nedir?

Joomla 4 Alpha 12 şunları içerir:

 • Alpha 11'den çeşitli hata düzeltmeleri
 • Joomla 3.9.7, 3.9.8, 3.9.9, 3.9.10 ve 3.9.11 sürümlerinin birleştirilmesi
 • Sitenizin gönderdiği e-postaların kolayca özelleştirilmesini sağlamak için HTML Posta Şablonları
 • Joomla ile MySQL 8 uyumluluğu geliştirildi

Alpha 10 ile kullanıcılarımıza duyurulan Joomla 4 için minimum teknik gereksinimleri artırdığımızı bildirmek isteriz:

 • PHP 7.2
 • MySQL 5.6 (Not: Minimum MySQL sürümü, gerekirse Joomla 4 kullanım ömrü boyunca değişikliğe tabi olabilir).
 • PostgreSQL 11.0
 • Minimum tarayıcı sürümü n-2'ye ayarlandı
 • Internet Explorer desteğinin sonu

Bu gereksinimlerin neden seçildiğiyle ilgili daha fazla bilgi için lütfen bu blog yazısını okuyun

Alpha 11 ile Alpha 12 arasında yapılan tüm değişiklikleri görmek için lütfen GitHub'ı ziyaret edin.

Notlar:

 • Güncel Joomla sürümüne kadar yapılan tüm hata düzeltmeleri ve değişiklikler Joomla 4.0 sürümüne dahil edilecektir. Şu anda sadece Joomla 3.9.11'e dahil ve dahil olmak üzere değişiklikler birleştirilmiştir.

Beta dönüm noktasına ulaşmak için hala ne yapılması gerekiyor?

Joomla 4'ün geliştirilmesine yardımcı olmak isteyen kullanıcılarımıza rehberlik etmek için Joomla 4 için birkaç proje oluşturduk. Yapacağınız tüm çalışmalarımızla birlikte başarıya ulaşacağınız görevler hakkında genel bir bakış edinmenizi sağlayacak:

Gelişim stratejimize göre, bir beta dönüm noktası tam özellik olarak kabul edilir, ancak yine de üretim ortamları için uygun görülmemektedir. Yazılım, regresyon, güvenlik ve stabilite sorunları için kapsamlı bir şekilde test edilmek üzere tasarlanmıştır.

Geliştirme stratejimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen bu makaleyi okuyun.

Joomla 4'ün gelişimine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

4.0 sürümünün ve temel özelliklerimizin “üretime hazır” olmasını sağlamak için, Yayınları test etmeniz ve issues.joomla.org adresinden, bulabileceğiniz tüm hataları bildirmeniz için yardımınıza ihtiyacımız var.

Test sürümleri kolaylaştırmak için, silinen dosyaları güncellemek ve SQL değişikliklerini değiştirmek konusunda kolaylık olacak. Bu Beta / RC ve Kararlı sürüm arasında güncellemelere izin verecektir.

Hepsinden önemlisi, eklenti geliştiricilerini kollarını kaldırmaya, sorun arama ve Joomla 4.0 ile eklentilerini test etmeye ve deneyimlerini aktarmaya teşvik ediyoruz.

Kullanıcılarımıza Joomla 3.10'un Joomla 3.x serisinin son sürümü olmasını istediğini hatırlatmak isteriz ve öncelikle, kullanıcı topluluğu için bir sonraki ana sürümlere geçişi kolaylaştırmaya yardımcı olmak için Joomla 4.0 geliştirme API değişikliklerinin desteklerini içeren bir sürüm olacaktır.

Daha önce de belirtildiği gibi, mümkün olan en kısa sürede yayınlanması için Joomla 4'e odaklanıyoruz. Bu nedenle, bir kere daha 3.x küçük versiyon yayınlamayı planlamıyoruz - gerçekten gerekli olmadığı sürece. Tüm özellik önerileri 4,0 sürümü doğru yönlendirilmelidir.

Son sürüm ne zaman bitecek?

Joomla 4 aktif olarak geliştiriliyor, ancak daha fazla gönüllüye ihtiyacımız var. Her 6 haftada bir kararlı öncesi yayınlamak ve ilerlemeyi toplulukla paylaşmak istiyoruz.

Kullanıcılarımıza Joomla 4.0 ın kararlı sürümün, 2020'den önce beklenmeyeceğini hatırlatmak isteriz. Bu Alpha sürümünün, Joomla 4'ün son alpha olmasını ve Kasım 2019'un başlarında Joomla 4 Beta 1'i sunmak istiyoruz.

Zaman çizelgesiyle ilgili en güncel bilgiler, proje yol haritamızda bulabilirsiniz. Kesin ve zamanında indirmeye sunulmasını sağlamak için test ve raporlamaya katılabilirsiniz (yukarıdaki “Joomla 4'ün gelişimine nasıl yardımcı olabilirsiniz?...” konusuna bakın).

Joomla 4 ile ilgili belgeleri nereden bulabilirim?

Joomla 4 ile ilgili size yardımcı olacak bazı belgeler yayınlandı. Joomla 4 ile ilgili önemli değişiklikleri anlamanıza yardımcı olacak daha fazla belgeler yazacağız. Joomla 4 için bir Eklenti ya da bir Modül oluşturma, yeni web varlık sınıflarını kullanarak daha pek çok şeyi burada bulabilirsiniz.

Geliştiricilere, diğer eklenti geliştiricilerin yanı sıra kullanıcılara yardımcı olmak ve rehberlik etmek için docs.joomla.org'da Joomla 4 ile ilgili belgelerin yazılmasına yardımcı olmaları için teşvik ediliyor.

Bir JDocs sayfası, geliştiricilerin mevcut belgeleri ve hala gerekli olan belgeleri görmesine yardımcı olur. Sizi düzenli olarak kontrol etmeye, güncellemeye ve eksik içeriği eklemeye davet ediyoruz: https://docs.joomla.org/JDOC:Joomla_4_Tutorials_Project Özellik belgelerinin çoğuna, Beta'ya (özellik dondurma) ulaştığımızda ihtiyaç duyulacak.

Joomla 4.0’a yükseltme yapmalı mıyım?

Joomla 4.0, Joomla’nın bir sonraki ana versiyonu olacak.
Joomla 3.10, Joomla 3'ün son küçük sürümü olarak Joomla 4 ile birlikte piyasaya sürülecek (bu makaleye bakınız). 
Joomla 3.10, Joomla 4'e geçişinizi planlamak ve Joomla 4 uyumlu sürümler olmak üzere eklentilerinize (gerekirse) güncellemek için uzun bir zaman vererek 2 yıl boyunca desteklenmeye devam edecektir. Dokümantasyon sitesindeki taşıma işlemine yardımcı olacak kaynaklar sağlayacağız.

İlgili bilgi

Bir eklenti geliştiricisiyseniz, uzatma geliştirmeyi tartışabileceğiniz genel geliştirici posta listesine abone olduğunuzdan emin olun. Özel gelişmeyi etkileyebilecek haberler de zaman zaman orada yayınlanacaktır.

 • Joomla Özelliği Tracker ile çalışma
 • Genel geliştirici posta listesi
 • Joomla geliştirici ağı
 • Joomla 4 uyumluluk katmanı
 • Joomla ve UI çerçevesi

Dil çevirileri

İlgili Makaleler

Joomla!® Keşfedin

Joomla!® Haberler

Joomla!® Destek

Sosyal Ağlar

© 2005 - 2023 Joomlatr.org. Her hakkı saklıdır.
Joomla!® name is used under a limited license from Open Source Matters in the United States and other countries. Joomlatr.org is not affiliated with or endorsed by Open Source Matters or the Joomla! Project.