Joomla 4 RC 2 ve Joomla 3.10 alpha 7 Yayınlandı

Joomla 4 RC 2 ve Joomla 3.10 alpha 7 Yayınlandı

Joomla! Projesi, Joomla CMS 4.0 Sürüm Adayı 2 ve Joomla 3.10 Alpha 7'nin kullanılabilirliğini duyurmaktan memnuniyet duyar. Joomla! kullanıcıları ve eklenti geliştiricilerinden, gelecek 4.0 ve 3.10 kararlı sürümleri için kalite güvencesi sağlamak amacıyla paketleri indirmeleri ve yüklemeleri istenmektedir.

Joomla! 4, Joomla CMS'nin en son ana sürümüdür. Lütfen 3.9'dan 4.0'a geçmenin bir geçiş olduğunu unutmayın. J3.9'unuzu J3.10'a yükseltmeniz gerekir, bu da J4.0'ın kararlı sürüm olduğu gün mevcut olacaktır. J3.10, J4.0'a geçişte size rehberlik edecek bir uyumluluk denetleyicisine sahiptir. Lütfen üretim sitelerinizden hiçbirini sürüm adayı sürüme yükseltmeyin!

Bu sürüm ne için?

Joomla 4.0 RC2, eklenti ve şablon geliştiricilerine yöneliktir. Joomla! CMS 4.0'ın kararlı sürümüne eklentiler hazırlamak için onları bu sürümle çalışmaya teşvik etmek. Kullanıcılar paketi sorunlar için test etmeye ve sorunları Joomla! CMS Sorun İzleyici'de bildirmeye teşvik edilir. Bu sürüm adayını temel alan test siteleri kararlı hale getirilebilir ancak bu sürümü asla bir var olan sitelerinizde kullanmayın. Yeni bir site oluşturmayı denemek isterseniz, sürüm adayları ile son sürüm adayı arasında Joomla 4.0'ın kararlı sürümüne yükseltme yolu olacaktır.

Joomla 4 Erişilebilirlik üzerine öne çıkanlar

Sitenizin boyutu ne olursa olsun, erişilebilirlik bir zorunluluktur ve en başından itibaren Joomla 4 sınıfının en iyi erişilebilirliğini sunar. Düzen, kontrast ve altyapının tümü, tüm ziyaretçilerinizin faydalanabilmesi için yerleşik erişilebilirliğe sahiptir.

Artık profilinizde yönetici olarak Joomla'yı nasıl kullanacağınızı değiştirebilirsiniz.

Erişilebilirlik sekmesini kullanarak şunları yapabilirsiniz:

 • Tek renkli için arka uç rengini değiştirin.
 • Kontrastı normalden yükseğe ayarlayın.
 • Bağlantıları vurgulayın.
 • Yazı tipi boyutunu büyütün.

Hepsi kullanıcı bazındadır ve web siteleri oluşturanların bunu kolaylıkla yapmasına yardımcı olur.

Ve Joomla 4'te erişilebilirlik ve kullanılabilirlik göz önünde bulundurularak, arka ucunuzun herhangi bir sayfasını açtıktan hemen sonra, Sekme tuşuna basarsanız, bir "Atla" alanı açılır ve o sayfanın tüm ana alanlara kolayca göz atabilirsiniz.

Ek Erişilebilirlik Özellikleri eklentisi etkinleştirildiğinde, oturum açtığınızda deneyimi sitenizin ön ucuna kadar genişletebilirsiniz.

 • Metin boyutunu ve aralığını artırın ve azaltın.
 • Renkleri ters çevir
 • Gri tonları kaldır
 • Bağlantıların altını çiz
 • İmleç boyutunu değiştir
 • Bir okuma kılavuzu ekleyin
 • Metni konuşmaya etkinleştir
 • Metne konuşmayı etkinleştir

Ve resim eklerken, resim açıklaması (alt metin) ve aynı zamanda anlamlı erişilebilirlik işaretlemesine izin vermek için gerekli olmadığını gösterme yeteneği vardır.

Hepsi bu mu? Hayır, ancak çalışmaların çoğu gören kullanıcılar için tasarlanmamıştır, en büyük iyileştirmeler gözden gizlenmiştir.

Joomla4 ile W3C Erişilebilirlik Yönergeleri (WCAG) 2.0'ı (AA uyumlu) hedefledik.

Joomla 4 ayrıca bana nasıl fayda sağlayacak?

Joomla 4 Hız

Joomla 4 ile artan performanstan yararlanırsınız. Hız, siteniz e-ticaret olsun veya aboneliklerinizi büyütmeniz gereksin, dönüşümlerdeki en önemli faktörlerden biridir. Joomla 4, sitenize ihtiyaç duyduğu desteği verir.

Joomla 4 Erişilebilirlik

Sitenizin boyutu ne olursa olsun, erişilebilirlik bir zorunluluktur ve en başından itibaren Joomla 4 sınıfının en iyi erişilebilirliğini sunar. Düzen, kontrast ve altyapının tümü, tüm ziyaretçilerinizin faydalanabilmesi için yerleşik erişilebilirliğe sahiptir. W3C Erişilebilirlik Yönergeleri (WCAG) 2.0'ı (AA uyumluluğu ile) hedefledik.

Joomla 4 Güvenlik

Son teknoloji ürünü iyi yazılmış bir kodla bir site çalıştırmak, güvenlik söz konusu olduğunda bir adım önde olmanıza yardımcı olur. Güvenliği en üst düzeye çıkarmak ve bilgisayar korsanlarını dışarıda tutmak için tasarlanmış birçok mimari değişiklikle Joomla 4'e geçmenin akıllıca bir seçim olduğundan emin olabilirsiniz. Konu sizin ve müşterilerinizin verilerinin olabildiğince iyi korunmasını sağlama konusunda sayısız fayda sağlar.

Joomla 4 İş Akışları

İş akışları, yapılması gereken işlerin doğru kişiler tarafından yapıldığından emin olarak sitenizi verimli bir şekilde çalıştırmanıza yardımcı olur. Medya yöneticisindeki birçok iyileştirmeyle birlikte içerik yazarları yeni iş akışını ve medya yöneticisini çok sevecekler.

Joomla 4 E-postaları

Web sitenizin hedef kitlesini etkili bir şekilde karşılayan ve bilgilendiren özelleştirilmiş e-postalar gönderin! Yeni e-posta şablonu sistemiyle, sitenizin gönderdiği e-postaların mesajda ve markada olmasını sağlamak her zamankinden daha kolay. Artık müşterilerinizle iletişim kurarken sitenizi bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Joomla 4 Arama

Arama, herhangi bir site için bir destektir. Ziyaretçilerinizin ilgilendikleri alanlara odaklanmalarına, etkileşimi artırmalarına ve site sıralamanızı iyileştirmelerine olanak tanır. Bu nedenle, arama söz konusu olduğunda başka yere bakmanıza gerek yok, Joomla 4 akıllı arama önceki Joomla aramasına göre birçok iyileştirmeye sahiptir ve bugüne kadarki en iyisidir.

Joomla 4 Sürüm Adayını İndirin: https://joom.la/4rc2

J4 Broşürü Bağlantısı: https://joom.la/J4brochure

J4 Belgelerine Bağlantı

https://docs.joomla.org/J4.x:Getting_Started_with_Joomla!

https://docs.joomla.org/JDOC:Joomla_4_Tutorials_Project

Joomla 3.10, Joomla 4'e geçişe yardımcı olur

Joomla 4 RC2 ile birlikte Joomla 3.10'un yedinci alfa sürümünü yayınlıyoruz.

Joomla 3.10, 2 ana seri arasındaki köprüdür. Joomla 3.10 kararlı, öncelikle topluluk için bir sonraki büyük sürüme geçişi kolaylaştırmak için Joomla 4.0 geliştirme dalından API değişikliklerinin geri bildirimlerini içeren bir sürüm olacaktır. Joomla 3.10, nihayet yayınlandıktan sonra 2 yıl boyunca desteklenecektir.

Web siteniz 3.10'a güncellendiğinde, güncelleme öncesi denetleyici, mevcut barındırma ortamı ve daha da önemlisi yüklü uzantılarınız açısından Joomla 4.0 minimum gereksinimleriyle uyumluluğu kontrol etmenize olanak tanır. Bu, Joomla 4.0'a sorunsuz bir şekilde geçmenize yardımcı olacaktır.

Web sitemi 3.9.x'ten Joomla 4 RC2'ye güncelleyebilir miyim?

Buradaki basit cevap evet. Tabii ki bir üretim sitesinde değil, ancak Joomla 4 güncellemesini test etmek istiyorsanız, şimdi yapabilirsiniz.

3.9.x'ten Joomla 4'e yükseltmek için en son 3.10 sürümünü kullanmanız gerekir. 3.9 ve 4.x arasında planlanan veya desteklenen bir doğrudan yükseltme yolu yoktur. Tüm yükseltmeler 3.10 üzerinden yapılır.

Yükseltme için lütfen şu adımları izleyin:

 1. Joomla Güncelleme Bileşeni Seçeneklerine gidin ve Güncelleme Kanalı'nı "Test Ediliyor" ve Minimum Kararlılık seçeneğini "Alfa" olarak değiştirin.
 2. Joomla Güncelleme Bileşenini kullanarak en son 3.10 alfa sürümüne güncelleyin.
 3. Güncelleme Kanalı'nı "Özel URL" olarak değiştirin ve Özel URL'yi "https://update.joomla.org/core/test/310to4_list.xml" olarak ayarlayın.
 4. Şimdi, en son 4.0 Sürüm Adayı'na güncelleyin.
 5. Lütfen yükseltmeden önce, ortamınız ve yüklü uzantılarınız açısından güncelleme öncesi denetleyicinin sonuçlarını dikkatlice kontrol edin.
 6. Yükseltmeden sonra, Joomla 4 RC'ler arasında gelecekteki güncellemeleri almak için lütfen minimum stabilite "Sürüm Adayı" ile "Test" Güncelleme Kanalına geri dönün.

Yükseltme işlemiyle ilgili daha fazla ayrıntıya ihtiyacınız varsa, bunları belgelerde bulabilirsiniz.

Joomla! kimler içindir?

Joomla 4 Tümü

Joomla! 4 herkes içindir.

Her sektörden gönüllüler tarafından yazıldı, internet üzerinden her türlü proje için kullanıldı: küçük projeler, aynı zamanda ulusal hükümet siteleri. Küçük dükkanlardan dünyanın önde gelen marka sitelerine.
Joomla'nın gücü, en iyi uygulamalara ayak uydurarak sürekli gelişen kod tabanından ve aynı zamanda pazardaki fırsatları gören ve bu boşlukları gerçek dünya ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış iyi yazılımlarla dolduran geniş geliştirici ekosisteminden gelir.

Joomla 4, ihtiyaçlarınıza göre büyüyebileceğini ve müşterilerinizle birlikte ölçeklenebileceğini bilerek web sitenizi başlatmanıza olanak tanıyan birinci sınıf bir CMS'nin en yenisidir.
Bütün bunlar ve Joomla 4 kullanımı ücretsiz ve açık kaynaklı yazılımdır.

Ne için bekliyorsun? Bugün yükleyin ve geleceğinizi büyütün.

Kararlı sürüm ne zaman çıkacak?

Her şeyi hepimizin istediği kalite düzeylerine getirebilmemiz ve mümkün olduğunca çok sayıda barındırma ortamında kapsamlı testler yapabilmemiz için lansman zaman çizelgesini biraz revize ettik.
Takvim artık şu şekilde:

Yeni Joomla 4 Sürüm Adayı, Joomla 4 Stable çıkana kadar iki haftada bir.

Lütfen tarihlerin gönüllülerin mevcudiyetine ve kontrolümüz dışındaki koşullara bağlı olarak değişebileceğini unutmayın.

Joomla'nın gelişimine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Joomla'ya aktif olarak dahil olmanın çeşitli yolları vardır. Kodlayıcı, entegratör veya Joomla kullanıcısı olmanız fark etmez. Daha fazla bilgi almak için gönüllü katılım ekibimizden herhangi biriyle iletişime geçebilir veya hazırsanız doğrudan Joomla Bug Squad'a geçebilirsiniz.

Joomla Bug Squad, CMS geliştirme sürecindeki en aktif ekiplerden biridir ve her zaman hata raporlarını sıralamada, yamaları kodlamada ve çözümleri test etmede yardımcı olabilecek insanları (sadece geliştiriciler değil) arar. Joomla kod tabanı hakkındaki çalışma bilginizi arttırmanın harika bir yolu ve ayrıca dünyanın her yerinden yeni insanlarla tanışmanın harika bir yolu.

Eğer ilgileniyorsanız, lütfen Joomla Wiki'de hakkımızda okuyun ve katılmak isterseniz, Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir., Bug Squad koordinatörümüz Jacob Waisner'a e-posta gönderin.

Gönüllülerimize Çok Teşekkür Ederiz!

Bu Sürüm Adayı sürümü, düzinelerce gönüllünün binlerce saatlik çalışmasının sonucudur.

4.0 sürümüne katkıda bulunan herkese çok teşekkür ederiz! Şu anda bu taahhütlere katkıda bulunan birçok farklı insanla 45.458'den fazla taahhütte bulunuyoruz (test kullanıcıları ve diğer kodlama dışı faaliyetler dahil değil).

Yalnızca RC1'den RC2'ye yapılan değişiklikler şunları içerir:

 • ldap eklentisindeki önemli hatayı düzeltir
 • İçerik geçmişi API uç noktaları URL'leri değişti
 • API Controller sınıfındaki PATCH uç noktalarındaki değişiklikler
 • Joomla 3.9.28'deki tüm düzeltmeler bu sürümün bir parçasıdır
 • Çeşitli javascript dosyalarının güvenliği artırıldı (Dimitris sayesinde)
 • 100'den fazla hata düzeltmesi

İlgili Makaleler

Joomla!® Keşfedin

Joomla!® Haberler

Joomla!® Destek

Sosyal Ağlar

© 2005 - 2023 Joomlatr.org. Her hakkı saklıdır.
Joomla!® name is used under a limited license from Open Source Matters in the United States and other countries. Joomlatr.org is not affiliated with or endorsed by Open Source Matters or the Joomla! Project.