Joomla 5

Joomla 5.0 ve Joomla 4.4 yayınlandı

Hadi kutlayalım! Bugün Joomla! Projesi için önemli bir gün. Her iki yılda bir yeni bir ana sürüm üretme vizyonuna sahip gönüllülerimizin iki yıllık sıkı çalışmasını kutluyoruz ve tüm tartışmalar, kod iyileştirmeleri ve hata giderme işlemlerinin ardından nihayet o gün geldi. Bugün Joomla 4.4'ün yanı sıra yeni ana sürümü Joomla 5.0'ın da yayınlandığını duyurmaktan gurur duyuyoruz.

Joomla 5 nedir?

Joomla 5 ana sürümdür. Bu iyileştirmelerle çok sayıda yeni özellik, güvenlik ve kod iyileştirmesi ve artırılmış hız getiriyoruz. Kaputun altındaki her şey, en yeni sunucu dillerinden faydalanmak için yeniden tasarlandı, yeniden düşünüldü ve yeniden düzenlendi.

En önemlisi, Joomla 5.0 sizinle ve işletmenizle birlikte büyümeniz için tasarlandı. Fark edebileceğiniz en önemli değişikliklerden biri, Joomla 4.0'dan Joomla 5.0'a geçiş değil, Güncelleme olarak adlandırdığımızdır.

İster bireysel, blog yazarı, hayır kurumu, web ajansı veya çok uluslu olun, Joomla sizin için mükemmel bir seçimdir!

Joomla 5'in size nasıl fayda sağlayacağını bilmek ister misiniz? joomla.org/5 adresini ziyaret edin.

Joomla 5'te hangi yeni özellikler var?

Yöneticide Karanlık Mod: Joomla 5 yalnızca kullanıcılar için değil aynı zamanda yöneticiler için de daha gelişmiş bir karanlık moda sahiptir.

Web Varlıkları ve Önbelleğe Alma: Web varlıklarını önbelleğe almada birçok iyileştirme

Schema.org Entegrasyonu: Kuruluş ve site adları için Schema.org verilerinin otomatik olarak etkinleştirilmesi, arama motoru optimizasyonunu artırır.

Kod Optimizasyonu: Phpcs sabitleyici aracılığıyla otomatik kaynak kodu optimizasyonu sayesinde hızdaki ilerlemeler fark edilir.

PHP ve Bootstrap Güncellemeleri: PHP 8+ ile geliştirilmiş uyumluluk ve Bootstrap 5.3.2 güncellemesi, platformun güncel kalmasını sağlar.

Kullanıcı Arayüzü: Atum yönetici şablonu için karanlık moddaki geliştirmeler ve seçme düğmeleri için yeni Joomla kalıcı penceresi, daha sorunsuz bir kullanıcı deneyimi vaat ediyor.

Araçlar ve Uyumlu Ekler (plugin): TinyMCE düzenleyicisi, eklenen görüntü hizalama özellikleriyle 6.7'ye güncellendi. Çeşitli zamanlanmış görevler, zamanlayıcı eklentilerine taşınarak sistem performansı artırıldı.

Ortam Yönetimi: Medya yöneticisindeki AVIF desteği ve arşivlenen içeriği akıllı arama indekslemesinden hariç tutma yeteneği, medya işleme yeteneklerini geliştirir. 

Menü sıralama: Menüyü istediğiniz şekilde sıralamanıza olanak tanır.

Gelişmiş Güvenlik: Etkinlikler sınıflarına taşındı ve artık işlevsel olmayan Recaptcha eklentilerinin kaldırılması güvenliği artırıyor.

Modern Teknolojiler: Dahili kodun yeniden yapılandırılması, daha modern API'lerin kullanılmasına odaklanmaktadır. Web Varlık Yöneticisi (Web Asset Manager) için JS Import harita desteği ve php 8.2 için kullanımdan kaldırılan düzeltmeler eklendi.

Eklentiler ve Uyumluluk: Joomla 5 Fontawesome 6.4 ve Codemirror 6'yı tanıttı ve Webauthn Kitaplığını güncelledi. Özellikle Joomla'nın optimum performans için artık PHP 8.2, MySQL 8.0.13+, MariaDB 10.4+ ve PostgreSQL 12+ gerektirmesi dikkat çekicidir.

Daha Temiz Kod Tabanı: Joomla 5 kod temizliğine büyük önem vermektedir. Eski API'lerden geçiş, es5 desteğinin kaldırılması ve diğer yoğun kodlu temizleme işlemleri, CMS'nin verimli bir şekilde çalışmasını sağlar.

Joomla 5 bir CMS için modern gereksinimleri özetlemekte ve kullanıcılarına hız, güvenlik ve anlaşılır bir kullanıcı deneyimi kombinasyonunu vaat etmektedir.

Joomla 5'i nereden indirebilirim?

Yeni Kurulum Paketleri:

Yeni kurulum talimatları ve teknik gereksinimler

Joomla! 5.0.0 sürümü indirin.

Joomla! 4.4.0 sürümü indirin.

Güncelleme Paketleri:

Joomla! 5.0.0 güncelleme paketi indirin.

Joomla! 4.4.0 güncelleme paketi indirin

Kuruluma gerek kalmadan Joomla 5 turu yapmak ister misiniz? Sizin için bir çözümümüz var: launch.joomla.org adresinden Joomla 5.0'ı deneyin.

Sitemi Joomla 5'e nasıl güncelleyebilirim?

Joomla 4.4.x'ten 5.x'e geçiş için iyi haber; bu bir geçiş değil güncellemedir. Neden? İki ana sebep: 

  1. Kodların tümünü kaldıran ve güncel Joomla kodunu kullanan Joomla 4 (J4) eklentileri Joomla 5 (J5)'te çalışacaktır.
  2. Diğerlerinin çoğu, yeni Davranış - Geriye Dönük Uyumluluk Uyumlu Ek (plugin) etkin durumdayken çalışacaktır.

Tüm ayrıntıları burada bulabilirsiniz:

https://docs.joomla.org/Special:MyLanguage/Joomla_4.4.x_to_5.x_Planning_and_Upgrade_Step_by_Step

Not: Güncellemeyi ilk önce canlı sitenizin bir kopyasında test etmenizi öneririz.

Ayrıca en kısa sürede göç etmeniz gerekip gerekmediğini de merak edebilirsiniz. Kendinize zaman ayırabilirsiniz; 4.4 sürümü 2 yıl daha destekleyeceğiz. Dolayısıyla, şimdi yükseltme yapmazsanız siteniz risk altında değildir. Ayrıca bazı eklentilerimiz henüz Joomla 5 için hazır olmayabileceğini de unutmayın (çoğu geliştirici bir süredir Joomla 5 test sürümü sunarak harika bir iş çıkarmış olsa da). Joomla Eklenti Dizininde sürüme göre filtreleyebilirsiniz, böylece b/c eklentisi etkinken hangilerinin J5 için hazır olduğunu ve hangilerinin J5 için hazır olduğunu görebilirsiniz.

Peki ya Joomla 4.4?

Joomla 4.4'ün hiçbir özelliği yoktur. Ancak Joomla 4.x'ten Joomla 5.x'e güncelleme yapabilmeniz için bu gereklidir.

Daha sorunsuz bir yükseltme yoluna izin verecek güncellemeler içerir ancak yeni özellikler içermez.

Joomla 5 çıktı. Biraz ses çıkar laughing

Joomla 5.0'ın yayınlandığını dünyaya duyurun. 

#Joomla5 etiketini kullanın, Joomla 5 videosunu paylaşın, Joomla 5 açılış sayfasını müşterilerinize gönderin veya profesyonel sitenize ekleyin.

Joomla! kimler içindir?

Web ajansları, büyük ve küçük şirketler, çevrimiçi mağazalar, blog yazarları, topluluklar ve her türlü kuruluş (örneğin, STK'lar, okullar, hayır kurumları ve hükümetler) tercih ettikleri CMS olarak Joomla'yı kullanır.

Joomla kendini adamış gönüllüler tarafından yazılmıştır. Bu gönüllülerin çoğu bunu günlük web tasarımlarında, oluşturmalarında ve barındırmalarında kullanıyor. Yani diğer birçok sistemden farklı olarak Joomla, onu günlük olarak kullananlar tarafından oluşturulmuştur. Bu, güvenli ve sağlam yapısına da yansıyor.

Joomla 5'te eklenti geliştiricilerine yönelik yardım var mı?

Evet, büyüyen bir kılavuz, eklentileri kodlayan ve sürdürenlere yöneliktir. Kılavuz https://manual.joomla.org/migrations/44-50/ adresinde bulunabilir ve geliştiricilerin herhangi bir değişikliğin önüne geçmesine yardımcı olmak için büyüyen bir çalışmadır.

Joomla'yı geliştirmeye nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Joomla'ya aktif olarak dahil olmanın çeşitli yolları vardır. Kodlayıcı, entegratör veya Joomla kullanıcısı olmanızın bir önemi yok. Mattermost'taki topluluğa katılabilir ve katılacak takımları inceleyebilir veya hazırsanız doğrudan Joomla! Hata Kadrosu (Joomla! Bug Squad)'a geçebilirsiniz.

Joomla! Hata Ekibi ve CMS Sürüm Ekibi, CMS geliştirme sürecindeki en aktif ekiplerden bazılarıdır ve her zaman hata raporlarını sıralama, yamaları kodlama ve çözümleri test etme konusunda yardımcı olabilecek kişileri (sadece geliştiricileri değil) arıyorlar. Bu, Joomla kod tabanına ilişkin çalışma bilginizi artırmanın ve aynı zamanda dünyanın her yerinden yeni insanlarla tanışmanın harika bir yoludur.

Ayrıca sürecin birçok alanında yer alan kişilere teşekkür ederek Joomla'nın geliştirilmesine yardımcı olabilirsiniz. Proje aynı zamanda Joomla CMS ve Framework'e dahil edilecek çalışmaları hazırlamak ve göndermek için zaman ayıran tüm katkıda bulunanlara da teşekkür ediyor.

Joomla 5 ile ilgili belgeleri nerede bulabilirim?

Joomla 4 konusunda size yardımcı olacak bazı eğitimler bulunmaktadır. Joomla 4 için Eklenti veya Modül oluşturma, ad alanı kuralları, hazırlanmış ifadeler, yeni web varlık sınıflarını kullanma ve çok daha fazlasını içeren mevcut olanları şu adreste bulabilirsiniz: https:// docs.joomla.org/Category:Joomla!_5.x

Kullanıcılara ve diğer eklenti geliştiricilerine yardımcı olmak ve rehberlik etmek için geliştiricilerin docs.joomla.org adresinde Joomla 5 hakkındaki belgeleri yazmalarına yardımcı olmalarını teşvik ediyoruz.

Bir JDocs sayfası, geliştiricilerin mevcut belgeleri ve hâlâ ihtiyaç duyulan belgeleri görmelerine yardımcı olacaktır.

Sizi düzenli olarak kontrol etmeye, güncellemeye ve eksik içerikleri sağlamaya davet ediyoruz.

İlgili bilgiler

Bir eklenti geliştiricisiyseniz lütfen eklenti geliştirici kanalına abone olduğunuzdan emin olun https://joomlacommunity.cloud.mattermost.com/main/channels/extension-development-room
Eklenti geliştiricileri topluluğuna katılabileceğiniz yer.

  • Hataları ve sorunları bildirme
  • Genel geliştirici e-posta listesi
  • Joomla geliştirici ağı

Gönüllülerimize Çok Teşekkür Ederiz!

Joomla 5.0 onlarca gönüllünün binlerce saatlik çalışmasının sonucudur.

5.0 sürümüne katkıda bulunan herkese büyük teşekkürler!

Özel olarak;

Allon Moritz, Bear, Benjamin Trenkle, Benno Achermann, Brian Teeman, Christiane Maier-Stadtherr, David Jardin, Denitz, Dimitris Grammatikogiannis, Fedir Zinchuk, framontb, George Wilson, Geraint Edwards, Hannes Papenberg, Harald Leithner, heelc29, Magnus Singer, Martin Carl Kopp, Nicholas K. Dionysopoulos, Nicola Galgano, Olivier Buisard, Quy, Richard Fath, Robert Deutz, Sakis Terzis, Sergey Tolkachyov, SharkyKZ, Shazma Siddiqui, Stefan Wendhausen, Tuan Pham Ngoc, Viviana Menzel, zero-24. 

4.4.0-rc1 ve 5.0.0 arasındaki kodlara katkıda bulunanlara teşekkürler!

Böyle muhteşem bir iş çıkaran ekiplerimize kocaman bir alkış. Özellikle CMS bakım ekibi, CMS sürüm ekibi, dokümanlar ekibi ve Pazarlama ekibi bu sürümün gerçekleşmesi için ellerinden geleni yaptı.

Hepinize teşekkür ederiz.

 

 

İlgili Makaleler

Joomla!® Keşfedin

Joomla!® Haberler

Joomla!® Destek

Sosyal Ağlar

© 2005 - 2023 Joomlatr.org. Her hakkı saklıdır.
Joomla!® name is used under a limited license from Open Source Matters in the United States and other countries. Joomlatr.org is not affiliated with or endorsed by Open Source Matters or the Joomla! Project.