Joomla! CMS 4.0 Sürüm Adayı 5 ve Joomla 3.10 RC 1 Yayınlandı

Joomla! CMS 4.0 Sürüm Adayı 5 ve Joomla 3.10 RC 1 Yayınlandı

Joomla! Projesi, Joomla CMS 4.0 Sürüm Adayı 5 ve Joomla 3.10 RC 1 kullanılabilirliğini duyurmaktan memnuniyet duyar. Joomla! kullanıcıları ve uzantı geliştiricilerinden, gelecek 4.0 ve 3.10 sürümleri için kalite güvencesi sağlamak amacıyla paketleri indirmeleri ve yüklemeleri istenir.

Bu sürüm ne için?

Joomla 4.0 RC5, eklenti ve şablon geliştiricilerine yöneliktir. Joomla! CMS 4.0'ın kararlı sürümüne eklentiler hazırlamak için onları bu sürümle çalışmaya teşvik etmek. Kullanıcılar paketi sorunlar için test etmeye ve sorunları Joomla! CMS Sorun İzleyicide bildirmeye teşvik edilir. Bu sürüm adayını temel alan test siteleri kararlı hale getirilebilir ancak bu sürümü asla bir var olan sitelerinizde kullanmayın. Yeni bir site oluşturmayı denemek isterseniz, sürüm adayları ile son sürüm adayı arasında Joomla 4.0'ın kararlı sürümüne yükseltme yolu olacaktır.

Joomla 4 Güvenliğinde Öne Çıkanlar

Güvenlik söz konusu olduğunda, iyi yazılmış, son teknoloji kodlu bir site çalıştırmak, önde olmanıza yardımcı olur. Joomla 4, güvenliği en üst düzeye çıkarmak ve bilgisayar korsanlarını dışarıda tutmak için tasarlanmış birçok mimari değişikliği içerir. Konu sitenizi güvende tutmak olduğunda Joomla 4'e geçmenin akıllıca bir seçim olduğundan emin olabilirsiniz.

Joomla 4 ile başlayarak, CMS, SQL enjeksiyon saldırıları için herhangi bir saldırı vektörünü etkin bir şekilde ortadan kaldırarak, Hazır İfadeleri kullanmak için veritabanı sorgulama teknolojisini değiştirdi. Hazırlanan Bildirimler, hem temel CMS hem de 3. taraf geliştiriciler için mevcuttur ve desteklenen tüm veritabanı sürücülerinde sorunsuz bir şekilde çalışır.

Bunun da ötesinde, Joomla 4 varsayılan olarak güvenlikle ilgili birden fazla HTTP başlığı ayarlayan ve İçerik Güvenliği Politikası gibi gelişmiş Güvenlik başlıklarının yapılandırılmasına izin veren yeni bir yerleşik eklenti ile birlikte gelir. Bu başlıklar, tıklama saldırılarını azaltmaya veya siteler arası komut dosyası çalıştırma saldırılarını engellemeye yardımcı olmak için modern tarayıcılarda bulunan yerleşik güvenlik mekanizmalarıyla birlikte çalışır.

Son olarak, Joomla 4 yeni kimlik doğrulama mekanizmaları ekler. Yeni web hizmeti API'si, bir API belirteci kimlik doğrulaması ile korunarak, düz metin kimlik bilgilerinizi göstermeden API'yi güvenle kullanmanıza olanak tanır.

Yeni WebAuthn eklentisi ile hem yönetim hem de ön uçta oturum açmak hiç olmadığı kadar kolay ve güvenli hale geliyor! Joomla oturumunuz için WebAuthn uyumlu bir kimlik doğrulayıcı (yani FIDO2 anahtarları veya TouchID) kullanmanıza izin vererek, yalnızca bir düğmeye dokunarak erişmenizi sağlar.

Joomla 4 ayrıca bana nasıl fayda sağlayacak?

Joomla 4 Erişilebilirlik

Sitenizin boyutu ne olursa olsun, erişilebilirlik bir zorunluluktur ve en başından itibaren Joomla 4 sınıfının en iyi erişilebilirliğini sunar. Düzen, kontrast ve altyapının tümü, tüm ziyaretçilerinizin faydalanabilmesi için yerleşik erişilebilirliğe sahiptir. W3C Erişilebilirlik Yönergeleri (WCAG) 2.0'ı (AA uyumluluğu ile) hedefledik

Joomla 4 Hız

Joomla 4 ile artan performanstan yararlanırsınız. Hız, siteniz e-ticaret olsun veya aboneliklerinizi büyütmeniz gereksin, dönüşümlerdeki en önemli faktörlerden biridir. Joomla 4, sitenize ihtiyaç duyduğu desteği verir.

Joomla 4 İş Akışları

İş akışları, yapılması gereken işlerin doğru kişiler tarafından yapıldığından emin olarak sitenizi verimli bir şekilde çalıştırmanıza yardımcı olur. Medya yöneticisindeki birçok iyileştirmeyle birlikte içerik yazarları yeni iş akışını ve medya yöneticisini çok sevecekler.

Joomla 4 E-postaları

Web sitenizin hedef kitlesini etkili bir şekilde karşılayan ve bilgilendiren özelleştirilmiş e-postalar gönderin! Yeni e-posta şablon sistemi ile sitenizin gönderdiği e-postaların mesaj ve marka üzerine olmasını sağlamak hiç olmadığı kadar kolay. Artık müşterilerinizle iletişim kurarken sitenizi bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Joomla 4 Arama

Arama, herhangi bir site için bir destektir. Ziyaretçilerinizin ilgilendikleri alanlara odaklanmalarına, etkileşimi artırmalarına ve site sıralamanızı iyileştirmelerine olanak tanır. Bu nedenle, arama söz konusu olduğunda, başka yere bakmanıza gerek yok, Joomla 4 akıllı arama, önceki Joomla aramasına göre birçok iyileştirmeye sahiptir ve bugüne kadarki en iyisidir.

Joomla 4 RC 5 İndirin

Joomla 4 Sürüm Adayını İndirin: https://joom.la/4rc5

J4 Broşürü: https://joom.la/J4brochure

J4 Belgeleri

Joomla 3.10, Joomla 4'e geçişe yardımcı olur

Joomla 4 RC5 ile birlikte Joomla 3.10'un ilk sürüm adayını yayınlıyoruz.

Joomla 3.10, 2 ana seri arasındaki köprüdür. Joomla 3.10 kararlı, öncelikle topluluk için bir sonraki büyük sürüme geçişi kolaylaştırmak için Joomla 4.0 geliştirme dalından API değişikliklerinin geri bildirimlerini içeren bir sürüm olacaktır. Joomla 3.10, nihayet yayınlandıktan sonra 2 yıl boyunca desteklenecektir.


Web siteniz 3.10'a güncellendiğinde, güncelleme öncesi denetleyici, mevcut barındırma ortamı ve daha da önemlisi yüklü uzantılarınız açısından Joomla 4.0 minimum gereksinimleriyle uyumluluğu kontrol etmenize olanak tanır. Bu, Joomla 4.0'a sorunsuz bir şekilde geçmenize yardımcı olacaktır.

Web sitemi 3.9.x'ten Joomla 4 RC5'e güncelleyebilir miyim?

Buradaki basit cevap evet. Tabii ki bir yayında olan sitesinde değil, ancak Joomla 4 güncellemesini test etmek istiyorsanız, şimdi test edebilirsiniz.

3.9.x'ten Joomla 4'e yükseltmek için en son 3.10 sürümünü kullanmanız gerekir. 3.9 ve 4.x arasında planlanan veya desteklenen bir doğrudan yükseltme yolu yoktur. Tüm yükseltmeler 3.10 üzerinden gider.

Yükseltme için lütfen şu adımları izleyin:

  1. Joomla Güncelleme Bileşeni Seçeneklerine gidin ve Güncelleme Kanalı'nı "Test Ediliyor" ve Minimum Kararlılık seçeneğini "Alfa" olarak değiştirin.

  2. Joomla Güncelleme Bileşenini kullanarak en son 3.10 alfa sürümüne güncelleyin.

  3. Güncelleme Kanalı'nı "Özel URL" olarak değiştirin ve Özel URL'yi "https://update.joomla.org/core/test/310to4_list.xml" olarak ayarlayın.

  4. Şimdi, en son 4.0 Sürüm Adayı'na güncelleyin.

  5. Lütfen yükseltmeden önce, ortamınız ve yüklü uzantılarınız açısından güncelleme öncesi denetleyicinin sonuçlarını dikkatlice kontrol edin.

  6. Yükseltmeden sonra, Joomla 4 RC'ler arasında gelecekteki güncellemeleri almak için lütfen minimum "Sürüm Adayı" kararlılığı ile "Test" Güncelleme Kanalına geri dönün.

Yükseltme işlemiyle ilgili daha fazla ayrıntıya ihtiyacınız varsa, bunları belgelerde bulabilirsiniz.

Joomla! kimler içindir?

Joomla 4 Tümü

Joomla! 4 herkes içindir. 

Her sektörden gönüllüler tarafından yazıldı, internette her türlü proje için kullanıldı: küçük projeler, aynı zamanda ulusal hükümet siteleri. Küçük dükkanlardan dünyanın önde gelen marka sitelerine.
Joomla'nın gücü, en iyi uygulamalara ayak uydurarak sürekli gelişen kod tabanından ve aynı zamanda pazardaki fırsatları gören ve bu boşlukları gerçek dünya ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış iyi yazılımlarla dolduran geniş geliştirici ekosisteminden gelir.

Joomla! 4, ihtiyaçlarınıza göre büyüyebileceğini ve müşterilerinizle birlikte ölçeklenebileceğini bilerek web sitenizi başlatmanıza olanak tanıyan birinci sınıf bir CMS'nin en yenisidir.

Tüm bunlar ve Joomla! 4 kullanımı ücretsiz ve açık kaynaklı yazılımdır.

Ne için bekliyorsun? Bugün yükleyin ve geleceğinizi büyütün.

Kararlı sürüm ne zaman çıkacak?

Her şeyi hepimizin istediği kalite seviyelerine çıkarabilmemiz ve mümkün olduğunca çok sayıda barındırma ortamında kapsamlı testler yapabilmemiz için lansman zaman çizelgesini biraz revize ettik.

Takvim artık şu şekilde:

Yeni Joomla! 4 Sürüm Adayı, Joomla! 4 Kararlı Sürüm çıkana kadar iki haftada bir.

Lütfen tarihlerin gönüllülerin mevcudiyetine ve kontrolümüz dışındaki koşullara bağlı olarak değişebileceğini unutmayın.

Joomla! gelişimine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Joomla'ya aktif olarak dahil olmanın çeşitli yolları vardır. Kodlayıcı, entegratör veya Joomla! kullanıcısı olmanız fark etmez. Daha fazla bilgi almak için gönüllü katılım ekibimizden herhangi biriyle iletişime geçebilir veya hazırsanız doğrudan Joomla Hata Bildirimine bildirebilirsiniz.

Joomla! Hata Bildirimi, CMS geliştirme sürecindeki en aktif ekiplerden biridir ve her zaman hata raporlarını sıralamada, yamaları kodlamada ve çözümleri test etmede yardımcı olabilecek insanları (sadece geliştiriciler değil) arar. Joomla! kod tabanı hakkındaki çalışma bilginizi arttırmanın harika bir yolu ve ayrıca dünyanın her yerinden yeni insanlarla tanışmanın harika bir yolu.

Eğer ilgileniyorsanız, lütfen Joomla! Wiki'de hakkımızda okuyun ve katılmak isterseniz, Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir., Bug Squad koordinatörümüz Jacob Waisner'a e-posta gönderin.
Ayrıca, sürecin birçok alanında yer alan kişilere teşekkür ederek Joomla'nın gelişimine yardımcı olabilirsiniz. Proje ayrıca, Joomla! CMS ve Çerçevesine dahil edilecek çalışmaları hazırlamak ve göndermek için zaman ayıran tüm katkıda bulunanlara teşekkür etmek istiyor. 

Gönüllülerimize Çok Teşekkür Ederiz!

Bu Sürüm Adayı sürümü, düzinelerce gönüllünün binlerce saatlik çalışmasının sonucudur.

4.0 sürümüne katkıda bulunan herkese çok teşekkür ederiz! Şu anda bu taahhütlere katkıda bulunan birçok farklı insanla 45.458'den fazla taahhütte bulunuyoruz (test kullanıcıları ve diğer kodlama dışı faaliyetler dahil değil).

İlgili Makaleler

Joomla!® Keşfedin

Joomla!® Haberler

Joomla!® Destek

Sosyal Ağlar

© 2005 - 2023 Joomlatr.org. Her hakkı saklıdır.
Joomla!® name is used under a limited license from Open Source Matters in the United States and other countries. Joomlatr.org is not affiliated with or endorsed by Open Source Matters or the Joomla! Project.