Hosting Paketlerinde Ücretsiz Domain Kayıt/Transfer Turhost.com

Joomla! 3.8.0 Kararlı Sürüm Yayınlandı!

Joomla! Projesi, Joomla! 3 serisinin en son sürümü Joomla! 3.8.0'ı duyurmaktan gurur duyar. Bu yeni sürüm, popüler CMS için 300'ün üzerinde geliştirmeyi ve geliştiricilere yönelik iki temel önemli özelliği içeriyor: yeni yönlendirme sistemi ve Joomla! 4.0 ile ileri uyumluluk katmanının başlangıcı. Ek olarak, iki güvenlik sorunu çözüldü.

Ve şimdi, en büyük soru, Joomla 3.8'deki yenilik nedir?

İşte bazı yeni özellikler ...

 • Yeni Yönlendirme Sistemi (New Routing System) - Yeni yönlendirme sistemi, kullanıcılara, URL'ler den, kimlik bilgilerini URL'ler den kaldırma isteği de dahil olmak üzere daha fazla denetim imkanı verir.
 • Joomla! 4 Uyumluluk Katmanı (Joomla! 4 Compatibility Layer) - Joomla! 4'ün geliştirilmesi, PHP ad alanlarını kullanmaya yönelik sınıfların taşınmasıyla çekirdek kodun nasıl yapılandırıldığı konusunda bazı değişiklikler yapmıştır. Joomla! 3.8, geliştiricilerin eski sınıf adlarını kullanmalarına izin verirken yeni sınıf ad yapısından yararlanmalarını sağlamak için bir eşleme katmanı içeriyor.
 • Geliştirilmiş Örnek Veri Kurulumu (Improved Sample Data Installation) - Artık, yükleme işlemini tamamladıktan sonra, sitenizdeki arka uç içine örnek veri yüklemek mümkün. Kullanıcıların kendi uzantıları için kolay kurulum sağlayan örnek veri sağlamak için kendi genel veri kümelerini veya uzantı geliştiricilerini oluşturmalarına olanak tanır.
 • Sodyum Şifreleme Desteği (Sodium Encryption Support) - PHP 7.2, şifrelenmiş verilerin işlenmesine yönelik yeni sodyum genişletmeyi bu kütüphanenin bir Polyfill ile sunar ve Joomla! 3.8, bu yeni API'yi tüm kullanıcılarımız için PHP 7.2'ye yükseltmeden önce bile kullanılabilir hale getirir.
 • Bu sürüm hakkında daha fazla bilgi edinmek için Joomla! 3.8 sitesini ziyaret edin.

Web siteniz Joomla! 3.8'e hazır mı?

Joomla! 3.8, önceki 3.x sürümlerinde olduğu gibi bir tıklama ile güncellenebilir.
Yükseltmeden önce, 3. parti uzantılarınızın tümünü güncellemeniz, sitenizin tam bir yedeklemesini almanız ve test etmeniz önemlidir.
Bu aynı zamanda hosting şirketinizle iletişime geçerek PHP ve veritabanı sürümlerinizi kontrol etmek için harika bir zamandır. Sitenize önemli bir hız artışı getireceğinden, PHP 7 veya 7.1'e yükseltmenizi öneririz. Diğer sistem gereksinimleri için teknik gereksinimleri sayfasında bulabilirsiniz.
Web sitenizin yapısını etkileyebilecek yeni özellikler her zaman olduğu gibi, mevcut siteleriniz de modern yönlendiriciyi etkinleştirmeden önce, test ortamında iyice test etmenizi ve kullanmanızı öneririz.

Çözülen Güvenlik Sorunları

 • Temel - LDAP Kimlik Doğrulama Plugin de Bilginin Açığa Çıkması (Joomla 1.5.0 - 3.7.5'i etkiliyen) Daha fazla bilgi »
 • Temel - com_content'teki Bilgi Açıklamaları Arşivlenmiş Makaleler Modeli (Joomla 3.7.0 - 3.7.5'i etkiliyen)Daha fazla bilgi »

Daha fazla bilgi için Güvenlik Merkezi'ni ziyaret edin.

İndir

 

Yeni Kurulumlar

Joomla! 3.8.0 İndir
İngilizce (UK), 3.8.0 Tam Paket

Yeni kurulum talimatları ve teknik gereksinimler

 

Güncelleme/Yükseltme Paketleri

Yükseltme Paketleri
Joomla! 3 yükseltme paketleri


Not: Güncellemeden önce, lütfen güncelleme talimatlarını okuyun.

Yükselttikten sonra tarayıcınızın ön belleğini temizlemeyi unutmayın. Joomla! 3.8.0'da bir hata bulursanız veya karşılaşırsanız lütfen Joomla! Issue Tracker (Joomla! sorun izleyici) üzerinden rapor edin.
Lütfen 3.8.0 sürümüyle ilgili wiki SSS belgelerine bakın.

 

Gönüllülerimize büyük bir teşekkür ederiz!

Joomla! 3.8 sürümüne katkıda bulunan herkese büyük bir teşekkür ederiz! Teşekkür Sayfasında yardımcı olan geliştiricilerin bir listesini bulabilirsiniz. Joomla! 3.8 pazarlama, görüntü ve çeviri ekiplerine de teşekkür ederiz!

Bir sonraki Joomla! sürümü için katkıda bulun!

Joomla! 3.9 ve 4.0 çalışmaları devam ediyor. Bu sürümlerin geliştirilmesine yardımcı olmak isterseniz katkı sağlayarak fark yaratabilirsiniz.

Joomla! Gönüllü topluluğuna katılın ve Joomla'nın daha da büyümesine yardımcı olmak için katkıda bulunun!

 • Test kullanıcısı ol - Özel bir beceri gerektirmeyen ancak test sürümlerini yükleyebilen bir test uzmanı olun.
 • Tercüme etmemize yardımcı olun - İngilizce konuşan ve başka herhangi bir dilde olanlar için
 • Yeni özellikleri belgeleme - Öğreticiler ve teknik belgeler yazanlar için
 • Diğer alanlar - Yeteneklerinizi ve ilgi alanınıza uygun olanı bulun.

Joomla! Türkiye'yi takip edin, en son proje haberlerini ve önemli duyuruları anında alın!

 

Bir hesabınız yok mu? Şimdi Üye Ol!

Hesabınıza giriş yapın