Joomla! Kurulum

Joomla!'yı ilk kez kurmak çok kolaydır.Joomla!’nın yerleşik web yükleyicisi, yeni sitenizi oluşturmayı çok kolaylaştırır.

Hosting Gereksinimleri

Joomla!'yı kurmaya başlamadan önce, Joomla! 4.x programını başarıyla kurmak için yerine getirilmesi gereken birkaç ön şart var. Bunlar, tahsis edilmiş bir sunucunuz veya paylaşılan bir barındırma planı sunucunuz olup olmadığını veya test veya geliştirme için yerel bir bilgisayara bir kopya yüklüyorsanız geçerlidir.

Not: Bu kurulum hosting için geçerlidir.
Eğer bir domain ve hostinginiz yoksa, sponsorumuz TURHOST.COM 'dan %100 joomla! uyumlu hosting satın alabilirsiniz.

Joomla!'yı kurmak ve kullanmak için aşağıdaki ve buradaki gereksinimleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu hosting özellikleri için, sunucu sağlayıcınızla lütfen görüşün.

Önerilen PHP.ini Ayarları

Joomla!'nın kurulumu için yeterli olması gereken bazı PHP ayarları var. Ayarlar genellikle "php.ini" veya "user.ini" şeklindedir. Erişiminiz mümkün değilse, sunucu sağlayıcınızla bu ayarlar hakkında iletişime geçin.

Aşağıdaki PHP.ini değerleri yalnızca önerilen değerlerdir.
 • memory_limit - Minimum: 64M Tavsiye edilen: 128M veya daha yükseği
 • upload_max_filesize - Minimum: 20M
 • post_max_size - Minimum: 20M
 • max_execution_time: En az 120 önerilen: 300

Yüklemeye hazırlanın

Joomla!'yı sunucunuza kurmadan önce iki görevi tamamlamanız gerekecektir. Öncelikle, Joomla! paket dosyalarını indirmeniz gerekir. Daha sonra, Joomla! kullanımı için bir veritabanına ihtiyacınız olacak.

Joomla! Paket Dosyalarını İndirme ve Yükleme

 1. Joomla 4.x güncel sürümünü indirin.
 2. İndirilen Joomla! kurulum paketini sunucuya taşıyın. Joomla! 3.x dosyalarını sunucunuza aktarmak için bir FTP İstemcisi kullanın (FileZilla açık kaynak kodlu, popüler bir dosya transfer FTP aracıdır).

  İpucu - Sunucunuz sıkıştırılmış dosyalara izin veriyorsa, sıkıştırılmış dosyayı FTP islemicisi ile zip'li yükleyin ve daha sonra sunucu üzerinde sıkıştırılmış dosyanızı açabilirsiniz. Veya indirilen Joomla! 3.x zipli dosyanızı masa üstüne açın ve FTP istemcisi ile sunucuya taşıyın. Her iki durumda da, Joomla! kurulumunun sitenizin kök dizininde açılması gerekiyor.

Sitenizin "kökü", tüm web sayfası dosyalarının depolandığı ortak klasördür. Joomla! Dosyaları taşıyacağınız public_html veya httpdocs kök klasörleridir. Bu sunucu sağlayıcının size hizmetine göre değişebilir. Bu konuda bilginiz yoksa, Sunucu sağlayıcı ile görüşmelisiniz.
Sunucunuzun "root (kök)" Klasörü
Normalde web dosyalarınızı kök klasöre yüklersiniz. Bu genellikle "public_html" olarak adlandırılır, ancak diğer varyasyonlar "htdocs" içerir ve bu, ana makinenizin sunucuda ayarladığı özelliğe bağlıdır.
Uyarı!
Dosyaları kendi bilgisayarınızda açarsanız, ardından sunucunuza kopyalayın, yalnızca Joomla! paketinin içinde bulunan klasörleri ve dosyaları taşıdığınızdan emin olun. Klasörleri ve dosyaları, örneğin Joomla adında bir klasöre açarsanız ve bu klasörü yüklerseniz, sitenize siteadiniz.com yerine siteadiniz.com/Joomla adresinden erişilmesi gerekir.

Joomla! Kurulum için Veritabanı

 1. Bir veritabanı oluşturmanız gerekiyorsa, lütfen önce "Joomla! ile kullanmak için bir veritabanı oluşturun" bölümünü okuyun veya 2. adıma geçin.
 2. Joomla yüklemesi başlatıldığında gereken temel veritabanı bilgisini not etmeniz gerekecektir.
 • Veritabanı adı
 • Veri tabanı kullanıcı adı
 • Veri tabanı kullanıcı şifresi

Yüklemeyi Başlatın!

Ana yapılandırma

Yukarıdaki gereksinimler yerine getirildiğinde, bir veritabanı oluşturulmuş ve gerekli Joomla! dosyaları yüklediyseniz Joomla'yı kurmaya hazırsınız. Favori tarayıcınızı açıp sitenin alan adınını yazarak Joomla! web yükleyici başlatın. Hosting kurulumunda http://www.siteadini.com adresini kullanacaksınız.
Aşağıdaki bilgileri doldurun.

 • 1- Site İsmi: Web sitenizin adı - bu daha sonra Sitesi Genel Yapılandırma sayfasından değiştirilebilir.
 • 2- Meta Açıklama: web sitesinin bir tanımını girin. Bu arama motorları tarafından kullanılacak her sayfada kullanılan küresel bir geri dönüş meta açıklamadır. Genellikle, maksimum 20 ila 25 kelime en uygunudur. Yine, bu Site Genel Yapılandırma sayfasından değiştirilebilir. Meta veriler hakkında daha fazla bilgi için, bkz. Genel Meta Veri Ayarları ve Arama motoru meta verilerini girme.
 • 3- Yönetici E-posta Adresi: yönetici e-posta adresi. Parolanızı unutmanız durumunda geçerli bir e-posta adresi girin. Yönetici şifresini değiştirmek için link alacağınız e-posta adresi.
 • 4- Yönetici Kullanıcı Adı: Joomla!, Süper Kullanıcı için kullanıcı adı olarak varsayılan olarak "admin" kullanır. Olduğu gibi bırakabilir, yada değiştirebilir (ki bu iyi bir Güvenlik önlemidir) veya daha sonra değiştirmek için Yönetim arayüzünde Profilim'i kullanabilirsiniz.
 • 5- Yönetici Şifresi: Süper kullanıcının siteyi maksimum kontrol edebileceğini unutmayın (ön uç ve arka uç), bu nedenle zor bir şifre kullanmayı deneyin. Daha sonra değiştirmek için Yönetim arayüzündeki Profilimi kullanın.
 • 6- Parola Doğrulama: Yönetici Parolasını Onayla kutusuna parolayı doğrulayın.
7- İlk sayfadaki her şey tamamlandığında, devam etmek için sonraki butona tıklayın.

Veritabanı Yapılandırması

Yapılandırma Ayarları

Joomla! için şimdi kullanacağınız veritabanı hakkındaki bilgileri girmeniz gerekecektir. Bu bilgilerin "Kuruluma Hazırlan" sekmesi altında yazılması önerildi. Ayrıca Joomla! için Veritabanı Oluşturma'yı okuyabilir veya inceleyebilirsiniz.
Aşağıdaki bilgileri doldurun.

 • 8- Sunucu Adı: Veritabanınız nerede bulunuyor? Genelde localhost'tur ancak bazıları, dbserver1.yourhost.com gibi belirli bir veritabanı sunucusu kullanıyor.
 • 9- Kullanıcı Adı: Veritabanına bağlanmak için kullanılan kullanıcı adı
 • 10- Parola: Veritabanının kullanıcı adı için parola
 • 11- Veritabanı Adı: Veritabanının adı
 • 12- Tablo Öneki: Bu otomatik olarak oluşturulur, ancak değiştirebilirsiniz. Örneğin, jos3_ kullanılabilir. Sadece alt çizgi karakterini (_) ön ekin sonuna getirmeyi unutmayın.
13- Tüm bilgiler girildiğinde, devam etmek için bir sonraki butona tıklayın.

Tüm bu seçenekler, yükleme tamamlandıktan sonra Sunucu seçenekleri altında, Site Genel Yapılandırma sayfasında düzenlenebilir. Joomla! kurulumu tarafından kullanılan mevcut veritabanının tam bir kopyası olmadıkça, kurulumdan sonra bu ayarları değiştirirseniz kurulumunuzu bozacağınızı unutmayın.

Finale Doğru

Genel Bakış

Şimdi Joomla! kurulumunu tamamlamak zamanı. Web tarayıcısı kurulumunun son sayfası kurulum hakkındaki tüm bilgileri içerir. Bu, örnek verileri kurmak için seçenekleri (üstte) ve kurulum yapılandırmalarını (alt kısımda) içerir.

Kurulumunuzun konfigürasyonlarını ve kurulum ortamını kontrol etme zamanı.
Örnek Veri ve E-posta Yapılandırma

İlk seçenekler web sitesine örnek içeriği otomatik olarak yükleme ve yapılandırma ayarlarını e-posta ile göndermek içindir.
 • 14- Örnek Veriyi Kur: Joomla!'da yeniyseniz, Joomla!'nın nasıl çalıştığını görmek için bazı örnek veriler yüklemek yararlı olacaktır. Veya Yok seçiminde bırakabilirsiniz.

Yapılandırma Kontrolü

Yapılandırma Ayarlarının denetleme

Her şey yolundaysa, yüklemeyi genel bakış sayfasının üstünde göreceksiniz. Değilse, soruna neyin neden olabileceğini kontrol etmek ve görmek için yer burasıdır.

Bölüm 4 gruba ayrılır:
 • Ana Yapılandırma: web sitesi adı, açıklaması, yönetici kullanıcı adı vb. gibi web sitesine özgü tüm bilgiler.
 • Veritabanı Yapılandırması: Joomla!'nın kullanacağı veritabanı hakkında bilgi içerir.
 • Kurulum Öncesi Kontrol: Bu gereksinimlerin tümü Evet olarak gösterilmelidir, aksi takdirde Joomla!'yı yükleyemezsiniz. PHP Sürümü hariç, geri kalanlar genellikle php.ini dosyasında kontrol edilir. Bu ayarları düzeltmek veya bunları düzeltmenin mümkün olup olmadığını kontrol etmek için hosting sağlayıcınızdan yardım almanız gerekebilir.
 • Önerilen Ayarlar: Bunlar, PHP yapılandırmanızda ayarlardır, ancak Joomla'nın kurulmasını engellemez. Nasıl değiştirilebileceklerine ilişkin yukarıdaki talimatlara başvurabilirsiniz.

15- Her şey doğru ve tüm kontroller yapıldıysa, Genel Bakış sayfasının sağ üst köşesindeki Kurulum butonuna tıklayabilirsiniz. Bu kurulum işlemini başlatacaktır.

Kurulum

Kurulum düğmesine tıkladıktan sonra, kurulum hakkında ek bilgi içeren bir ilerleme çubuğu görmelisiniz.

Kurulum Tamamlandı!

Başarılı Bir Şekilde Kurulum Tamamlandı

 • 16: Tebrikler! Joomla! 3 şimdi kuruldu.
 • 17: İsterseniz ekstra diller yükleyebilir veya daha sonra Yönetim Panelinden de kurabilirsiniz.
 • 18: Joomla!'yı kullanmaya başlamak istiyorsanız, kurulumu tamamlamak için son bir adım kaldı. Kurulum Klasörünü silmelisiniz. Kurulum Klasörünü Kaldır butonuna tıklayın, bir başarılı mesajı görünecektir.
 • 19: Artık Yönetici butonuna tıklayarak, Yönetici paneline girişine gidebilir veya Site butonuna tıklayarak doğrudan sitenize gidebilirsiniz.
Yönetim paneli erişim linki: siteadiniz.com/administrator

İlgili Makaleler

Joomla!® Keşfedin

Joomla!® Haberler

Joomla!® Destek

Sosyal Ağlar

© 2005 - 2023 Joomlatr.org. Her hakkı saklıdır.
Joomla!® name is used under a limited license from Open Source Matters in the United States and other countries. Joomlatr.org is not affiliated with or endorsed by Open Source Matters or the Joomla! Project.