Hosting Paketlerinde Ücretsiz Domain Kayıt/Transfer Turhost.com

Joomla 3.x Bir Menüye Menü Ögesi Ekleme

Bir önceki eğitimde, joomla 3.x için Yeni bir menü ve menü modülü oluşturulmuş olsa da, web sitemizde görünmeyecektir. Bu yüzden oluşturduğumuz Menüye bağlantı (makale, dış bağlantı, kategori vb). eklememiz gerekecek. Biz bu örnekte, makale bağlantısını ekliyoruz.

Joomla 3.x için bir menüye yeni bir menü ögesi nasıl eklenir:

  • Joomla 3.x Yönetim (admin) paneline giriş yapın
  • Üst menüde, Menüler tıklayın ve daha sonra bir bağlantı eklemek istediğiniz menüye tıklayın. Biz önceden İçerik menüsü adında bir menü oluşturmuştuk ona tıklıyoruz ve Yeni Menü Ögesi Ekle 'ye tıklayarak devam ediyoruz
  • Yeni bir menü ögesi için ayarlayabilir pek çok ayarı vardır. Daha kolay öğretici hale getirmek için, sadece aşağıdaki ayarları girmek için başlıyoruz:
Ayarlar Açıklama Bizim girmiş olduğumuz
Menü Öğesi Türü: Bağlantı türü: Bileşen, Adres, Takma Ad yada Ayırac eklenebilir. SEÇ düğmesini tıklayarak Makale sonra Tek Makale 'yi seçin Tek Makale
Makale Seç: SEÇ düğmesine tıklayarak makaleyi seçin Test Makale 1
Menü Başlığı: Menüde görüntülenecek menü öğesi başlığıdır Tek Makale 1
Takma Ad : Menüde görüntülenecek menü öğesi başlığıdır

Takma adlar arama motoru dostu adreslerde kullanılacaktır. Burayı boş bırakın ve Joomla başlıktan aldığı varsayılan değer ile doldursun. Bu değer arama motoru uyumluluğuna bağlıdır (Genel Yapılandırma-Site).

Unicode (uluslararası dil desteği) kullanımı UTF takma adları üretir. Ayrıca UTF-8 karakterlerini elle de girebilirsiniz. Boşluklar ve bazı yasaklı karakterler tirelerle - değiştirilir. Damga çevirisi kullanırken boşlukların yerine alt çizgilerle ve küçük harflerle takma ad üretir. Takma adları elle girebilirsiniz. Küçük harfler ve tireler kullanınız. Boşluk kullanımına izin verilmez. Alt çizgileri kullanabilirsiniz. Eğer başlık latin olmayan karakterler içeriyorsa varsayılan değer tarih ve saat olabilir.

Not: Türkçe karakterlerde sorun yaşayabilirsiniz bu yüzden elle girmeniz gerekir.

Örnek: Çoğu Şekerleme başlığı, takma ad olarak bu şekilde girmelisiniz: cogu-sekerleme

test-makale-1

 

Yukarıdaki ayarları yapılandırdıktan sonra, sayfanın sol üstünde Kaydet düğmesini tıklayın. Şimdi menümüze ilk menü öğesini ekledik, menü artık web sitemizde gösterecektir.


Not: Biz; modülü position-7 olarak gösterdik sağ tarafta, sizin kullanmış olduğunuz şablonun (tema) farklı modül pozisyon ayarı olabilir bu yüzden:

Yönetim paneli - Üst Menü - Eklentiler - Modül Yöneticisi sayfasından Menü modülünü bularak pozisyonu düzeltebilirsiniz.

Bir hesabınız yok mu? Şimdi Üye Ol!

Hesabınıza giriş yapın